Mısır, Kosova’nın Bağımsızlığını Tanıdı

Kosova’nın Bağımsızlığının 5. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlere katılmak için Mısır Başkan Yardımcısı Pakinam Hassan Khalil El Sharkawy’in Priştine’ye geldiği aktarıldı. Törenin ardından Kosova Başbakanı Hasim Thaçi ile görüşen Mısır Başkan Yardımcısı Pakinam Hassan Khalil El Sharkawy’in ülkesinin Kosova’yı tanıdığını bildirdiği öğrenildi. Bu tanımayla birlikte Mısır, Kosova’yı tanıyan 99. ülke oldu.

“Mısır tarafından Kosova’nın tanındığını bildirmek için burada olmaktan son derece memnunum. Tanıma, iki ülke noktasından önemli bir anı teşkil ediyor” şeklinde konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Pakinam Hassan Halil El-Şarkavi’in, iki ülkenin gerek kültür gerek ise tarih noktasından aynı geçmişe sahip olduklarını dile getirdiği öğrenildi.

Kosova Başbakanı Hasim Thaçi’nin ise Kosova bağımsızlığın 5. yıldönümünde ülkesini tanıdıkları için Mısır’a teşekkür ettiği, bu tanınmanın büyük bir erdem olduğunu belirttiği söylendi. İkili ilişkilerde bugünden itibaren yeni bir dönemin başladığını ifade eden Taçi’nin, Kosova’nın her geçen gün biraz daha güçlendiğini ve tanındığını vurguladığı gözlendi.

Hatırlanacağı gibi Kosova Başbakanı Thaçi,  geçen hafta Kahire’de düzenlenen 12. İslam İşbirliği Teşkilatı zirve toplantısına katılmak için Mısır’a gitmiş zirve toplantısına katılmadan önce, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüşmüştü. Bu görüşmede Thaçi’nin,  Mursi’den ülkesinin Kosova’yı tanımasını talep etmişti.

12. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesi, bağımsız ve egemen Kosova’yı halen tanımayan diğer üye ülkelere bunu yapmaları için çağrıda bulunmuştu. Zirvenin sonunda benimsenen açıklamada, geçen yılın Kasım ayında Teşkilat’ın bakanlar düzeyinde yapılan toplantısında benimsenen Kosova’nın tanınmasına dair çağrının bir kez daha tekrarlandığı ayrıca, Kosova’nın ekonomik güçlenmesine dair üye ülkelerin katkıda bulunmalarıyla ilgili üye ülkelere tekrar çağrı yapıldığı belirtilmişti.

Birleşmiş Milletlerden sonra dünyanın ikinci en büyük uluslararası örgütünü teşkil eden ve 57 üye ülkeden oluşan İslam İşbirliği Teşkilatı’nda, Mısır ile birlikte Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan üye ülke sayısı 32 olmuştur.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber, kosovaport, dünyabülteni, iha, AA, balkangünlüğü )

Gül MURİÇ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...