Mısır’da Şiddet Giderek Artarken, Aktörler Darbeyi Tartışıyor

Muhammed Mursi destekçilerine yapılan katliam şiddeti tırmandırdı, 51 sivilin öldüğü olaylarda en az 400 yaralı olduğu açıklandı.

 

Pazartesi günü Muhammed Mursi için oturma eylemi yapan İslami protestocuların katliamı yeni bir öfkeyi artırdı. Sağlık yetkileri sabah saatlerinde en az 51 sivilin hayatını kaybettiğini ve 400’den fazla yaralı olduğunu açıkladı.

Güvenlik güçleri yetkilileri bir asker ve bir polis memurunun da öldüğünü belirtti. Ancak tanıkların verdikleri ifadelere ve video görüntülerine göre polislerden birinin askerler tarafından vurulduğu ortaya çıktı.

Muhammed El Baradey’den Açıklama

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı ve 2005 Nobel Barış Ödülü sahibi bir hukukçu olan Muhammed El Baradey askeri darbe sonrasında Mısır’ın geçici Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak göreve getirilmişti. Dün resmi twitter hesabından yaptığı açıklamalarda “Şiddet şiddeti doğurur ve kesinlikle kınanmalıdır, Bağımsız Soruşturma bir zorunluluktur, Barışçıl geçiş tek yoldur″dedi.

Mısırda Seçim Takvimi Belli Oluyor

Mısır’da ordu ve muhalefet tarafından devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yerine getirilen Adli Mansur, seçim takvimini açıkladı. Geçici Cumhurbaşkanı, gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde, İslamcıların damgasını vurduğu gerekçesiyle eleştirilen anayasada değişiklikler de öngörüyor. Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, bu düğümü çözmesi beklenen seçimler için takvimi belirledi.

Takvime göre, 15 gün içinde yeni anayasayı hazırlamakla görevli kurul yeniden oluşturulacak. Yapılacak anayasa değişiklikleri 4 ay içinde referanduma sunulacak.

Parlamento seçimlerinin 2014 başlarında, Cumhurbaşkanı seçiminin ise parlamentonun toplanmasının ardından yapılması öngörülüyor.

(TUİÇ Akademi, BBC, Nytimes, USAToday)

Zekiye ÖKSÜZOĞLU

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...