Çöküş Eşiğindeki Demokrasi

Başbakan Tutuklu Cumhurbaşkanına İstifasını Sunacak

Mısır Başbakanı Hişam Kandil, ordunun yönetime el koymasından sonra tutuklanan ilk sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye istifasını sunacağını bildirdi.

 

Kandil, Mursi’nin ordu tarafından görevden uzaklaştırılmasını ‘’açık bir darbe’’ olarak nitelendirerek şu açıklamalarda bulundu. “İstifa mektubumu Silahlı Kuvvetler’in çarşamba akşamı yaptığı açıklamanın ardından hazırlamıştım. Belli bir süre işleri yürütmeye çalıştım. Ancak akan kanın ardından bu görevime devam etmem imkansızlaştı. İstifa mektubumu, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye sunmaya karar verdim. Askeri darbe sonrası ortaya çıkan görünüm, gündüzü olmayan geceyi andırıyor. Böyle bir atmosferde herhangi bir hükümetin çalışmalarını sürdürmesi neredeyse imkanızdır.”

General Sisi’den Çöküş Uyarısı

General, Harbiye okulu öğrencilerine yönelik konuşmasında, “Farklı siyasi güçler arasındaki mücadele devleti çöküşe sürükleyebilir” dedi.

Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdul Fettah el-Sisi, farklı siyasi güçler arasındaki mücadelenin devam etmesi halinde, gelecek kuşakların tehlike altına atılacağını belirtti.

Müslüman Kardeşler Demokraside Israrlı

Müslüman Kardeşler, “devrimi tanklarla çalmaya çalışanlara karşı halkı başkaldırmaya” çağırdı.

Parti, uluslararası toplumdan ve kuruluşlardan da, katliamları durdurarak “Mısır’ın yeni Suriye olmasını” engellemesini istedi.

Arap Baharı’na Bölgeden Bakış

Tunus ile başlayan ve bölgede hızla yayılan demokrasi talepleri ve devrilen diktatörler akımından sonra Mısır hakkındaki diğer ülkelerin düşünceleri merak konusu oldu.

Libya’nın bu konuyla ilgili görüşlerini inceleyen BBC News muhabiri Rana Jawad birçok Libyalı’nın ikinci bir devrimden bahsettiğini vurguladı. Kaddafi yönetimine karşı gösterilere katılan Libyalı Aktivist İbrahim, ‘’Mısır’da olan Libya’da da olacak’’ifadesini kullandı.

Tunus’ta bulunan Fransız Muhabiri ise asker kökenli bir lider bulunmadığı için darbe beklemediğini belirtti.

AB’den Beklenen Tepki

AB Dönem Başkanı Litvanya’nın Dışişleri Bakanı Linkevicius: “Gurur duymamalıyız, açıklamaya ve meşru göstermeye çalışmamalıyız” dedi.

Linkevicius, “Mısır’la ilgili sevin ya da sevmeyin benim pozisyonum şöyle: Demokratik yollarla seçilmiş bir hükümet askeri güçle devrilemez. Bundan gurur duymamalı, açıklamaya ve meşru göstermeye çalışmamalı ve emsal kabul etmemeliyiz” şeklinde açıklamada bulundu.

ABD’nin Mısır Politikası Netleşmiş Değil

ABD’nin Mısır konusunda belirsiz politika izlemesi ve taraflar hakkında bir tepki ortaya koymamış olması kafa karışıklığına neden oldu. ABD’nin etkin bir söylem geliştirememiş olmasının nedenleri hakkında Jay Carney basına şu açıklamalarda bulundu.

“Açık olmak gerekirse, bu kararın (darbe olarak nitelendirme) beraberinde getireceği önemli neticeler var ve bu, olanlar hakkında farklı görüşlere sahip milyonlarca Mısırlı için son derece önemli bir konu” dedi

(TUİÇ Akademi, BBC, CNN, AA)

MELDA VATANCI

TUİÇ Akademi

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...