Mısır’daki Darbe ‘’Tarihi Bir Hata’’

Beyaz Saray’ın Mısır’daki Olaylara Bakışı “karmaşık”

Mısır’da yaşanan olayları direkt darbe olarak nitelendirilmemesini savunan Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, bu sürecin karmaşık bir hal olduğunu dile getirdi.

Ordunun yönetimi ele geçirdiği Mısır’daki duruma ABD’nin yorumu da gecikmedi. Jay Carney konuşmasında,”Bu karmaşık bir durum ve böyle bir karar varmada gereksiz bir şekilde çabucak hareket etmek çıkarlarımıza uygun değil. Çünkü hedefimiz konusunda dikkatli olmaya ihtiyacımız var. Bu da Mısır halkına demokrasiye geçişlerinde yardım etmek ve ulusal günlük çıkarlarımıza bağlılığımızı sürdürmek” dedi.

Carney sözcülüğünde ABD, Mısır’da artan şiddetten ve ülkedeki siyasi kutuplaşmanın ulaştığı tehlikeli düzeyden derin kaygı duyduğunu, her türlü şiddeti ve şiddete yönelik tahriki kuvvetle kınadıklarını” söyledi.

Mısır’daki Şiddete Bir Kınamada Arınç’tan

Düzenlenen bir basın toplantısında Mısır konusuna da yer veren başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Mısır’da “flu” bir durum söz konusu olduğunu belirterek, yaşanan şiddetlere ilişkin “Halkıyla savaşan, halkına silah doğrultan ve bu sebeple meşru hükümetleri, cumhurbaşkanını devirerek yetkileri bir başkasının eline veren bir anlayışı şiddetle kınıyoruz” dedi.

Uzmanlar “tarihi bir hata”

Mısır’da seçilmiş ilk sivil Cumhurbaşkanın bir darbeyle koltuğundan indirilmesi ve ülkede gerilimlerin giderek artması “Mısır iç savaşa mı sürükleniyor” şüphesi uyandırdı. Uzmanlar ise ordunun Müslüman Kardeşler’i politikadan tuttuğunda şiddetin daha da körükleneceğini düşünüyorlar.

Boston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Augustus Richard Norton, Mısır’daki darbe bir çok kişi tarafından alkışlansa da “tarihi bir hata” olduğunu kaydetti.

(TUİÇ Akademi, AA, CNN Türk)

Kübra YURTOĞLU

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...