Mısırlı Militanların İsrail’e Cevabı Gecikmedi

9 Ağustos Cuma günü Mısır’ın Sina Yarımadasına düzenlenen, 4 Mısırlı militanın ölümüyle sonuçlanan operasyonun cevabı gecikmedi. Mısırlı militanlar Sina Yarımadasından İsrail’e roket saldırısı düzenledi.

Mısır basınında yer alan bazı haberlere göre, İsrail ordusu Sina yarımadasına insansız hava aracı Heron ile saldırı düzenledi. Mısır istihbarat kaynakları tarafından duyurulan ve cuma günü düzenlenen saldırıda 4 kişi öldü.

Mısır yetkililerinin bilgisi ve işbirliğinde gerçekleştiği belirtilen saldırıda bir roket rampasının da imha edildiği öne sürüldü.

Sina Yarımadasına yapılan saldırının kim tarafından yapıldığı belirsizliğini korurken, bazı görüşler Mısır askeri helikopterleri tarafından yapıldığını savunuyor.

Bu iddialara karşılık İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail-Mısır barış anlaşmasına zarar verecek dedikodu ve söylentilere yer vermeyeceklerini ifade etmiş ve İsrail’e ait insansız hava aracının Mısır sınırı ötesinde dört militanın öldürülmesinde rol almadığını ima etmişti. Yaalon, açıklamasında net bir şekilde saldırıyı reddetmezken, İsrail ordusu olayın incelendiğini belirtmiş ancak daha fazla açıklama yapmamıştı.

Mısırlı yetkililer ise İsrail’e ait insansız hava aracının operasyonu düzenlediğini belirtse de, Mısır basınında yer alan bazı haberlere göre orduya ait helikopterin operasyonda yer aldığı öne sürüldü.

Mısır ordusu, önceden yaptığı açıklamada sınırda militanlara karşı taaruz helikopteriyle operasyonlar düzenlendiğini açıklamıştı.

(TUİÇ Akademi, NTV, AA, Taraf)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...