Mısırlı Militanların İsrail’e Cevabı Gecikmedi

9 Ağustos Cuma günü Mısır’ın Sina Yarımadasına düzenlenen, 4 Mısırlı militanın ölümüyle sonuçlanan operasyonun cevabı gecikmedi. Mısırlı militanlar Sina Yarımadasından İsrail’e roket saldırısı düzenledi.

Mısır basınında yer alan bazı haberlere göre, İsrail ordusu Sina yarımadasına insansız hava aracı Heron ile saldırı düzenledi. Mısır istihbarat kaynakları tarafından duyurulan ve cuma günü düzenlenen saldırıda 4 kişi öldü.

Mısır yetkililerinin bilgisi ve işbirliğinde gerçekleştiği belirtilen saldırıda bir roket rampasının da imha edildiği öne sürüldü.

Sina Yarımadasına yapılan saldırının kim tarafından yapıldığı belirsizliğini korurken, bazı görüşler Mısır askeri helikopterleri tarafından yapıldığını savunuyor.

Bu iddialara karşılık İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail-Mısır barış anlaşmasına zarar verecek dedikodu ve söylentilere yer vermeyeceklerini ifade etmiş ve İsrail’e ait insansız hava aracının Mısır sınırı ötesinde dört militanın öldürülmesinde rol almadığını ima etmişti. Yaalon, açıklamasında net bir şekilde saldırıyı reddetmezken, İsrail ordusu olayın incelendiğini belirtmiş ancak daha fazla açıklama yapmamıştı.

Mısırlı yetkililer ise İsrail’e ait insansız hava aracının operasyonu düzenlediğini belirtse de, Mısır basınında yer alan bazı haberlere göre orduya ait helikopterin operasyonda yer aldığı öne sürüldü.

Mısır ordusu, önceden yaptığı açıklamada sınırda militanlara karşı taaruz helikopteriyle operasyonlar düzenlendiğini açıklamıştı.

(TUİÇ Akademi, NTV, AA, Taraf)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...