Müdahale Tehdidine Meydan Okudular

Mısır’daki darbe karşıtları, yapılacağı söylenen müdahalelere rağmen alanları doldurdu. Başkent Kahire ve çeşitli şehirlerde büyük gösteriler düzenlendi.

Gerçekleştirilecek gösterilere müdahale edeceğini belirten güvenlik güçlerine meydan okuyan Ulusal İttifak Hareketinin çağrısı üzerine; Giza, İskenderiye ve Kefr el-Battih kentlerinde büyük gösteriler gerçekleştirildiği bildirildi.

Kahire’nin merkezindeki Ramses Meydan’ında bulunan El-Fetih Cami’sinden başlayan yürüyüş, darbe karşıtlarının merkezi haline gelen Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda da sürüp, Kahire’nin merkezindeki Yüksek Mahkeme binası önünde sona erdi. Eylemcilerin ellerinde Mısır bayrakları, Mursi posterleri ve üzerinde “barışçıl” yazan büyük bir bayrak görüldü. Eylemin bir saatten uzun sürdüğü öğrenildi.

3 Temmuzdan beri bilinmeyen bir yerde tutulan Mursi’ye yapılan muamelenin hukuksuz olduğunu belirten göstericilerin, Başsavcı Hişam Berakat’ın görevden alınmasını istediği öğrenildi.

Ulusal İttifak Hareketi; yürüyüşlerin, İçişleri Bakanlığının “gösterilere müdahale edileceği” açıklamasının üzerine yapıldığını belirtti. Öte yandan Kefr el-Battih kentinde darbe taraftarları orduya destek vermek için “şiddete ve teröre hayır” adı altında gösteriler düzenledi. Göstericiler, Mısır’ın içişlerine müdahale edildiğini ileri sürdü.

(TUİÇ Akademi, AA, NTV)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...