Pilotlar Mutlaka Kurtarılacak

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Cuma günü kaçırılan Türk Hava Yolları’nda görevli iki pilot Murat Ağca ile Murat Akpınar’ın kurtarılmasına ilişkin yeni gelişmeler kaydedildiği açıklandı.

 

Lübnan’da kaçırılan iki Türk pilotun kurtarılması için yapılan araştırmalarda Muhammed Saleh adında bir kişinin tutuklandığı belirtildi.

El Cedid tarafından yapılan açıklamaya göre Türkleri kaçıranlarla bağlantısı olduğunu kanıtlayan telefon görüşmelerinin dinlenmesinin ardından gözaltına alındığı ifade edildi. Haberde ayrıca Azaz’da tutulan Lübnanlıların ailelerinin güvenlik görevlilerine Salih’in serbest bırakılması için bir saat mühlet verdiği belirtilirken Salih serbest bırakılmazsa Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’na giden yolu kapatacaklarını duyurdukları bildirildi.
Lübnan haber kaynaklarına göre ise iki Türk pilotun Baalbek Hermel bölgesinde tutuldukları ileri sürüldü.

Türk pilotların kaçırılması olayını “İmam el-Rıza’nın ziyaretçileri” adında bir örgütün üstlendiği bildirilirken grubun Türk pilotlara karşılık Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlının serbest bırakılmasını istediği bilgisi yapılan açıklamalara eklendi.

Bu olayın iki ülke ilişkilerini etkilemeyeceğini belirten Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur’un “Türk pilotların kaçırılması, Lübnan’ın güvenlik ve istikrarına yönelik ağır bir darbedir. Pilotlar mutlaka kurtarılacak” açıklamasında bulunduğu belirtildi.
Mansur’un yaptığı açıklamada, yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdiği ifade edilirken olayın Beyrut ve Ankara arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini düşündüğü dile getirildi.

İki ülke arasındaki ilişkinin güçlü olduğunu vurgulayan Mansur, “Kaçırılma olayı Lübnan ve Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ilişkileri etkilemeyecektir. Bu olayı mutlu bir şekilde nihayetlendirmek için Türkiye ve Lübnanlı yetkililer arasında görüşmeler devam ediyor” sözleri yapılan açıklamalara eklendi.

Dışişleri Bakanı Mansur, Lübnan güvenlik güçlerinin olayın açıklığa kavuşması ve kaçıranların kimliğinin tespit edilmesi için yoğun bir şekilde çalıştıklarını özellikle dile getirdi.

(TUİÇ Akademi, Yalibnan, Anadolu Ajansı)

Zekiye Öksüzoğlu

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...