Muammer Kaddafi’den Ateşkes Çağrısı

Libya Lideri Muammer Kaddafi bugün televizyonda yaptığı konuşmasında geri adım atmak veya ülkeden ayrılmak gibi bir durumunun olmadığını söyledi.

Ayrıca yaptığı açıklamada, NATO saldırılarının durması halinde Libya halkının kendi problemlerini kendisinin çözebileceğini savundu.  Kaddafi, “Libya, ateşkes görüşmelerine girmeye hazırdır. Ancak ateşkesin tek taraflı olması mümkün değil. Sağlanacak bir ateşkesten ilk biz mutluluk duyarız ve kabul ederiz.  Ama Haçlı NATO saldırısı durmalıdır” diye konuştu.

Konuşmasında muhaliflerden silahlarını bırakmalarını isteyen Kaddafi, Libyalıların birbirleriyle savaşmamaları gerektiğini söyledi.  

Ülkedeki isyandan paralı askerler ile yabancıların sorumlu olduğunu öne süren Kaddafi, “Birbirimizle savaşamayız. Biz bir aileyiz” ifadelerini kullandı.

Kaddafi, NATO güçlerine seslenerek, “Sizinle müzakere yapmamıza izin verin, bize saldıran ülkeler. Müzakere yapmamıza izin verin” diye konuştu. NATO güçlerinin bu çağrıya cevap vermemesi durumda ise “Libya halkının teslim olmayacağını” ve “terörist” saldırılara direnerek ölmek arzusunda olduğunu belirten Kaddafi, NATO’ya seslenerek ülkesinin işgal edilmesi durumunda NATO güçlerinin öleceği uyarısında bulundu.

Bu çağrıya NATO’dan ret cevabı geldi. İsmi gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan NATO yetkilisi “ateşkes teklifini dikkate almadan önce Kaddafi güçlerinin sivillere yönelik saldırılarına son vermesini” istedi.

Yetkili, NATO’nun “sözleri değil yapılan işleri görmek istediğini” söyledi. Yetkili, varılacak bir ateşkesin “güvenilir ve teyit edilebilir” olması gerektiğini sözlerine ekledi.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...