Muhalifler ve Kadaffi’nin Petrol Savaşı

Libya’da tarafların elindeki petrol tesislerine yönelik saldırılar, bu ülkeden yapılan ihracatı engelliyor. Muammer Kaddafi yönetiminin elindeki Sarir tesisini hedef alan İngiliz saldırısı, petrol üretiminin durmasına sebep oldu.

İsyancılar ise Kaddafi güçlerinin saldırıları sebebiyle dün ilk kez başladıkları petrol ihracatını durdurmak zorunda kaldı. Muhaliflerin elinde bulunan petrol terminali Brega yakınlarındaki çatışmalarsa devam ediyor. Muhalifler, NATO uçaklarının yine mevzilerini vurduğunu ve saldırıda 5 kişinin yaralandığını öne sürdü.

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim, İngiliz savaş uçaklarının Sarir petrol bölgesini hedef alan saldırısında üç korumanın öldüğünü, çok sayıda işçinin de yaralandığını açıkladı. Kaim, saldırıda Marsa el Hariga limanına giden petrol hattının da hasar gördüğünü ifade etti. Libyalı muhalifler dün ilk kez Tobruk limanından Liberya bandıralı bir tanker aracılığıyla petrol ihracatına başlamıştı. Fakat Kaddafi güçlerinin Misla ve Vaha bölgelerine saldırıları sebebiyle petrol üretimi durdu. Trablus yönetimi, petrol bölgelerinin kontrolünü sağladıklarını öne sürüyor. Bingazi’deki isyancılar ise çok yakında üretime yeniden başlayacaklarını belirtiyor.

Brega’daki petrol terminalini dün yeniden ele geçiren isyancılar ise Kaddafi güçlerinin yeni saldırılarından çekiniyor. Muhalifler, istedikleri hava saldırılarını saatler sonra gerçekleştiren NATO’nun kendilerine gereken desteği vermediğini öne sürüyor. Bugün düzenlenen bir saldırıda ise muhalif mevzilerinin vurulduğu ve 5 kişini yaralandığı belirtildi. Muhalifler, özellikle Kaddafi yanlılarının elindeki Misrata’da ‘insanların her gün ölmeye devam etmesinden’ NATO’yu sorumlu tutuyor. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaları sebebiyle Kaddafi güçlerine yönelik hava saldırılarının düzenlenememesinden yakındı. Juppe, “Sicil halka zarar vermemiz isteniyor. Bu tabii ki, operasyonları daha zor hale getiriyor.” dedi.

Libya lideri Muammer Kaddafi ise ‘Evladımız’ diye seslendiği ABD Başkanı Barack Obama’ya gönderdiği üç sayfalık mektupta devam eden haksız savaşı sona erdirmesini istedi. Kaddafi, Obama’ya “Yanlış ve hatalı bir kararı durdurabilecek cesarete sahip bir adamsın.” diye seslendi. Libya lideri, füze ve savaş uçaklarıyla demokratik bir toplum oluşturulamayacağını vurguladı.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...