Müslümanları Bizzat Hükümetler Hedef Gösteriyor

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, AB ülkelerindeki Müslümanların bizzat hükümetler tarafından hedef haline getirildiğini ifade etti. Muiznieks, dün yaptığı yazılı açıklamada, son on yılda çıkarılan entegrasyon yasalarının Müslümanların toplumdan daha da dışlanmasına yol açtığını belirtti.

İslam ve göçmen karşıtı söylemlerin tehlikeli boyutlara ulaştığına işaret eden İnsan Hakları Komiseri, ırkçılık ve hoşgörüsüzlüğü yenebilmeleri için onların da  Araplar gibi kendi Avrupa Baharı’nı gerçekleştirmeleri gerektiğini belirtti. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ‘’çok kültürlülük iflas etti’’ söylemini de eleştiren Muiznieks, Avrupa’da hiçbir ülkenin çok kültürlü yaşama ve kültürler arası diyalog çabalarına yeterli desteği vermediğini kaydetti.

Avrupa’da sağcı hükümetlerin Müslümanları ötekileştirdiğini vurgulayan Muiznieks, Müslümanların entegrasyon çabasının siyasetçiler ve yasalar yoluyla engellendiğini savundu. Fransa, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerde İslam korkusunu sadece aşırı sağ siyasetçilerin değil, iktidar partilerinin de suistimal ettiğini ifade etti. Muiznieks, Müslümanların Avrupa toplumlarının ayrılmaz bir parçası olduğunu, itibar ve eşitliği hak ettiğini kabul etmeyi, önyargı, ayrımcılık ve şiddet sadece entegrasyona mani olduğunu ırkçılık ve hoşgörüsüzlüğü yenebilmeleri için kendi ‘Avrupa Bahar’larını gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.

AB ülkelerinde yaşayan Müslümanların üçte birinin son bir yılda ayrımcı muameleye maruz kaldığını hatırlatan Muiznieks, bilhassa Müslüman kadınların başörtüsüyle ilgili kısıtlamalar nedeniyle iş bulmakta zorlandığına dikkat çekti.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, 2011 yılında Avrupalı Müslümanların yüzde yirmi beşinin polis tarafından durdurulduğunu hatırlatarak, güvenlik güçlerinin etnik ve dini ayrımcılığı körüklediğinin altını çizdi. 11 Eylül’den bu yana Müslümanların terörle ilişkilendirildiğini kaydeden Muiznieks, ancak Almanya’daki neo-nazi cinayetleri ve Norveç’te Utoya katliamı gibi korkunç eylemler Müslümanları hedef alan aşırı sağcı ideolojiler tarafından beslendiğini belirtti. Avrupa’nın aşırı sağ akımların doğurduğu tehlikeyi ve terörün farklı ideolojilerden beslenebildiğinin fark edilmesi gerekli olduğunu bildirdi.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, Zaman)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...