NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Makedonya’da

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO)’nun en üst seviyede yetkilisi olan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Makedonya ziyaretini gerçekleştirdi. Özel uçakla Üsküp Havaalanı’na inen Stoltenberg, Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska tarafından başı çekilen yüksek devlet heyeti tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından  NATO Genel Sekreter’i Stoltenberg ile Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve hükümet yetkilileri akşam yemeğinde buluştu. NATO’dan yapılan açıklamada,  Stoltenberg’in Makedonya’yı ilk kez ziyaret ettiği vurgulanırken, sıcak karşılama için teşekkür edildi.

Temaslarda bulunmak üzere Makedonya’nin başkenti Üsküp’te bulunan Stoltenberg, Makedonya Meclisi’nde milletvekillerine hitap etti. Stoltenberg, NATO karargahının önünde yeni ülkeler için bayrak asmak adına boş yerlerin olduğunu belirtti. Stoltenberg sözlerinin devamında, üye ülkelerin Makedonya’nın ittifağa katılma konusundaki karalılığından etkilendiklerini ve NATO’nun da Makedonya’nın başarılı olmasını istediğini söyledi.

Stoltenberg, Makedonya ile Yununasitan arasında 20 yılı aşkın bir süredir var olan isim sorununa ilişkin olarak ise Makedonya’nın, NATO’ya üyelik talebinin yalnızca Yunanistan  ile olan isim sorunuyla sınırlandırılmaması gerektiğini vurgulayarak, NATO’nun kapısının yeni üyelere açık olduğunu ancak eşiğin geçilebilmesi adına ülkelerin çalışması gerektiğini vurguladı.

Stoltenberg sözlerinin sonunda, Makedonya’ya NATO’nun uluslararası operasyonlarına verdiği destekten ötürü teşekkür ederken, Batı Balkanlar Bölgesi’nin ve Makedonya’nın da istikrar ve güvenliğine önem verdiklerini söyledi.

Öte yandan, Stoltenberg mecliste konuşma yaptığı sırada meclis dışında bir grup ise NATO’yu protesto etti.

Cihan DUMAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...