NATO – Gürcistan Kamu Diplomasisi Forumu Başladı

TİFLİS (AA) – Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te bu yıl 3. kez düzenlenen NATO-Gürcistan Kamu Diplomasisi Forumu’nun açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze, Kamu Diplomasisinden sorumlu NATO Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem, ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, büyükelçiler, uzmanlar ve diğer davetliler katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan Gürcistan Dışişleri Bakanı Janelidze, Nato-Gürcistan Kamu Diplomasisi Forumu’nun ülkesinin NATO ile entegrasyonu süreci için büyük önem taşıdığını kaydetti.

NATO’nun Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine somut destek verdiğini dile getiren Janelidze, Gürcistan vatandaşlarının büyük kısmının ülkenin NATO ile entegrasyon sürecini desteklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Margvelaşvili de konuşmasında, “Kamu Diplomasisi Forumu, NATO ve Gürcistan’ın ortak değerlerine karşı devam eden propagandaya güçlü ve açık bir cevaptır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Neden Gürcüler NATO’ya katılmak istiyor ve neden onlar bu yolda başarılı? Her şeyden önce biz NATO ülkelerin özgürlük, demokrasi ve açık toplumun inşa edilmesi gibi ortak değerlerini paylaşıyoruz” ifadelerini kullanan Margvelaşvili, ülkesinin NATO ile entegrasyonu yolunda somut ve başarılı adımlarla ilerlediğini kaydetti.

Rusya’nın “soğuk politika” ilan ettiğini savunan Margvelaşvili: “Bu politika özelikle bizim için endişe vericidir. Bu politikaya karşı, Doğu yönünün güçlendirilmesi ve birleşmesi açısından NATO’da var olan ruhu memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Başbakan Kvirikaşvili de konuşmasında, NATO üyeliğinin Gürcistan’ın dış politikasında öncelikli olduğunu hatırlatarak, “Bu o kadar önemlidir ki yeni anayasada bile belirtildi.” diye konuştu.

“Biz NATO’da sadık ve değerli partner olduğumuzu gösterdik.” diyen Kvirikaşvili, NATO’nun Gürcistan’ı en güvenli ve uygun partnerlerden biri olarak kabul ettiğini dile getirdi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı İldem, NATO’nun Gürcistan’a destek vermeye devam ettiğini belirterek, “Biz, daha fazla Gürcistan NATO’da ve daha fazla NATO Gürcistan’da taahhüdümüze sadık kalıyoruz. Gürcistan’ın Karadeniz’deki rolü çok önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

İldem, NATO’nun Karadeniz Bölgesi’nde ki faaliyetini güçlendirmeye devam ettiğini vurguladı.

Bu seneki teması “360 derece iletişim” olan forum, Gürcistan’da devam eden NATO Haftası kapsamında düzenleniyor.

 

 

Mehmet EROL

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 

KAYNAKÇA:

 

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Kraliçenin Ölümü, Tarihin Komedyası

“rest in peace Princess Diana you would have loved...

Çeviri: Rusya’nın Yenilgisi Amerika’nın Problemi Olur

Bu yazı, Prof. Stephen M. Walt'un Foreign Policy için...

Kuşak ve Yol Projesi’nin Çin’in Enerji Güvenliğindeki Rolü

Kuşak ve Yol Projesi  Kuşak ve Yol (KvY) girişimi, tarihte...

Prof. Dr. Necmettin Doğan ile Türkiye’ye Yönelik Düzensiz Göçün Ortaya Çıkardığı Sorunlar üzerine Röportaj

Bu röportaj, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri...