NATO – Gürcistan Kamu Diplomasisi Forumu Başladı

TİFLİS (AA) – Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te bu yıl 3. kez düzenlenen NATO-Gürcistan Kamu Diplomasisi Forumu’nun açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze, Kamu Diplomasisinden sorumlu NATO Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem, ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, büyükelçiler, uzmanlar ve diğer davetliler katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan Gürcistan Dışişleri Bakanı Janelidze, Nato-Gürcistan Kamu Diplomasisi Forumu’nun ülkesinin NATO ile entegrasyonu süreci için büyük önem taşıdığını kaydetti.

NATO’nun Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine somut destek verdiğini dile getiren Janelidze, Gürcistan vatandaşlarının büyük kısmının ülkenin NATO ile entegrasyon sürecini desteklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Margvelaşvili de konuşmasında, “Kamu Diplomasisi Forumu, NATO ve Gürcistan’ın ortak değerlerine karşı devam eden propagandaya güçlü ve açık bir cevaptır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Neden Gürcüler NATO’ya katılmak istiyor ve neden onlar bu yolda başarılı? Her şeyden önce biz NATO ülkelerin özgürlük, demokrasi ve açık toplumun inşa edilmesi gibi ortak değerlerini paylaşıyoruz” ifadelerini kullanan Margvelaşvili, ülkesinin NATO ile entegrasyonu yolunda somut ve başarılı adımlarla ilerlediğini kaydetti.

Rusya’nın “soğuk politika” ilan ettiğini savunan Margvelaşvili: “Bu politika özelikle bizim için endişe vericidir. Bu politikaya karşı, Doğu yönünün güçlendirilmesi ve birleşmesi açısından NATO’da var olan ruhu memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Başbakan Kvirikaşvili de konuşmasında, NATO üyeliğinin Gürcistan’ın dış politikasında öncelikli olduğunu hatırlatarak, “Bu o kadar önemlidir ki yeni anayasada bile belirtildi.” diye konuştu.

“Biz NATO’da sadık ve değerli partner olduğumuzu gösterdik.” diyen Kvirikaşvili, NATO’nun Gürcistan’ı en güvenli ve uygun partnerlerden biri olarak kabul ettiğini dile getirdi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı İldem, NATO’nun Gürcistan’a destek vermeye devam ettiğini belirterek, “Biz, daha fazla Gürcistan NATO’da ve daha fazla NATO Gürcistan’da taahhüdümüze sadık kalıyoruz. Gürcistan’ın Karadeniz’deki rolü çok önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

İldem, NATO’nun Karadeniz Bölgesi’nde ki faaliyetini güçlendirmeye devam ettiğini vurguladı.

Bu seneki teması “360 derece iletişim” olan forum, Gürcistan’da devam eden NATO Haftası kapsamında düzenleniyor.

 

 

Mehmet EROL

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 

KAYNAKÇA:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.