Rusya’dan Ermenistan’a Çağrı: İç Sorunları Anayasa Çerçevesinde Çözün

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Ermenistan’daki sorunların anayasa çerçevesinde, tüm siyasi tarafların diyaloğu yoluyla çözülmesinden yana olduğunu söyledi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova: “Biz kendi açımızdan her zaman kardeş ülke Ermenistan’daki iç sorunların Anayasa, hukuk çerçevesinde, farklı siyasi güçlerin diyaloğu yoluyla çözülmesinden yana olduğumuzu belirttik” dedi. Zaharova, Moskova’nın Erivan’la partnerlerimizle iş birliği, müttefikliğini geliştirmeye yönelik çalışmaları sürdürmek istediğini ekledi.

Bir diğer açıklama da Kremlin Sözcüsü DmitriyPeskov’dan geldi. Peskov Ermenistan’daki seçimlerin sonucu ne olursa olsun Moskova ile Erivan arasındaki yapıcı ilişkilerin sabit kalmasını umduğunu söyledi.Gazetecilere konuşan Peskov: “Eskisi gibi Ermenistan’daki tüm süreçlerin anayasal ve hukuki çerçevede kalmasını umuyoruz. Ermeni dostlarımızın en yakın zamanda zorlaşan iç siyasi durumu düzeltmesini diliyoruz” dedi.

Ermenistan’da yaklaşık 2 hafta süren protestoların ardından başbakan olan eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, istifa etmişti. Daha sonra protestolara liderlik eden Paşinyan, Yelq Partisi tarafından aday gösterilmişti. Parlamentodaki iki partinin desteklediği Paşinyan, Cumhuriyetçi Parti’nin destek vermemesi nedeniyle, 1 Mayıs’ta parlamentodaki seçimde yeterli oy alamamış ve seçilememişti.

Ermenistan’da 2015’te yapılan referandumla Başkanlık Sistemi’nden Parlamenter Sistem’e geçildi. Bu referandumun ardından yürütme yetkileri de cumhurbaşkanından başbakana verildi. Sarkisyan’a, 2 dönem cumhurbaşkanlığı yapmasının ardından bir daha seçilemeyecek olmasından dolayı yürütme yetkisini başbakana aktaran bir sisteme geçiş yapmak istediği eleştirileri yöneltilirken, Sarkisyan eleştirileri reddetti ve “Başbakan olmayacağım” dedi.Ermenistan Parlamentosu, buna rağmen Sarkisyan’ı başbakan seçince ülke çapında protestolar başladı.Gösterilerin ön sıralarındaki Paşinyan ile birlikte iki muhalif lider ve yüzlerce protestocu gözaltına alındı.Sarkisyan, 23 Nisan’da istifasını duyurdu. “Kadife Devrim kazandı” diyen Pashinyan ise yönetime talip oldu.

105 koltuklu Ermenistan Parlamentosu’nda, Cumhuriyetçi Parti’nin 58 milletvekili bulunuyor. Tekrar aday olan Paşinyan’ın, parlamentoda başbakan seçilebilmesi için en az 53 oy alması gerekiyor.Eğer 8 Mayıs’ta da bir başbakan seçilemezse parlamento feshedilecek ve erken seçim çağrısı yapılacak.

 

Begmurat ALLABERDİYEV

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,625TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...

Seçimler, Popülizm ve Politik Psikoloji

2020 yılından beri dünyanın gündemini pandemi belirliyor. Pandemi yönetiminde...