Orta Afrika’da Çatışma

0
83

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Başkenti Bangui’de, güvenlik güçleri ile “Genel Güç” adlı silahlı grup arasında çıkan çatışma sonucunda 16 kişi yaşamını yitirdi.

Yerel basında, çatışmanın silahlı grubun bir üyesinin Bangui’nin KM5 bölgesindeki Notre Dam de Fatima Kilisesi civarında gözaltına alınması üzerine başladığı bildirildi. Çatışma sırasında kilisede bulunan sivillerin de aralarında olduğu 16 kişi yaşamını yitirirken, 96 kişi yaralandı.

Halk çatışmanın ardından, silahlı grup üyelerinin Müslüman olduğunu ileri sürerek, iki camiye saldırdı. Bir başka grup da çatışmada ölenlerin cesetlerini Cumhurbaşkanlığı yerleşkesine taşıyarak gösteri yaptı.

BM Barış Gücü (MINUSCA) bölgede çatışma sonrası yaşanan gerginlikler üzerine bir açıklama yaparak, sivilleri ve dini yapıları hedef alan saldırıları kınayarak ve halka soğukkanlı olmaları için çağrıda bulundu.

Sponsorlu

Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Fransa ve ABD, Afrika Birliği ile Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğundan oluşan G5 grubu ise yaptığı açıklamada suç örgütlerinin dini kullanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Yaptığı açıklamada, “Tüm Orta Afrikalıları itidalli ve dirençli olmaya ve ülkeyi şiddet ile intikam tuzağına sürükleyecek manipülasyondan kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Yerel çatışmaların tırmanıp ciddi boyutlara ulaşmasını engellemek için, toplum içindeki tüm tarafların hassas davranıp barışı sağlamak adına yetkili güçlere yardımcı olması önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Önümüzdeki süreçte, tüm tarafların bu konuya hassasiyetle yaklaşıp davranışlarını olayların kızışmasına neden olmayacak şekilde belirlemeleri, ülkedeki istikrar ve toplumun huzuru için önemli bir adım olarak gözükmektedir.

 

Merve ACAR

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here