NATO’da Gündem Libya

NATO Savunma Bakanlarının yarın Brüksel’de başlayacak olan toplantısında Libya görüşülecek.  Ayrıca, New York Times gazetesi, Türkiye’nin Libya’ya uçuş yasağına karşı çıktığını savunurken, The Guardian ise, Türkiye’nin olası bir askeri müdahale konusunda ki muhalefetini yumuşattığı yazdı.

Natı Savunma Bakanları’nın 10-11 Mart tarihlerinde Brüksel’de yapacakları toplantıda özellikle Libya’da son dönemde yaşanan olaylar, Libya halkının Kaddafi güçlerinden korunması ve Ortadoğu’dan uzun dönem beklentileri görüşülecek. Toplantı da ayrıca Birleşmiş Milletler, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve Afrika Birliği konuları da gündeme getirileceği söylendi.

Bu arada Batı medyasında Libya’nın uçuş yasağı uygulanması yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ederken, İngiliz The Guardian gazetesi, NATO’nun Libya’ya yönelik olan 24 saat hava ve deniz gözetim kararının uçuş yasağının habercisi olabileceğini belirtirken Arap ülkeleri arasında sivilleri korumayı amaçlayan bir batılı askeri müdahaleye desteğin işaretlerin giderek arttığına dikkat çekti.

Ayrıca, Türk Körfez İşbirliği Konseyi, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği Genel Sekreteri’nin Libya’daki sivillerin korunması çağrısında bulundu.

(tuicakademi-Ankara Haber Ajansı)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...