NATO’da Gündem Libya

NATO Savunma Bakanlarının yarın Brüksel’de başlayacak olan toplantısında Libya görüşülecek.  Ayrıca, New York Times gazetesi, Türkiye’nin Libya’ya uçuş yasağına karşı çıktığını savunurken, The Guardian ise, Türkiye’nin olası bir askeri müdahale konusunda ki muhalefetini yumuşattığı yazdı.

Natı Savunma Bakanları’nın 10-11 Mart tarihlerinde Brüksel’de yapacakları toplantıda özellikle Libya’da son dönemde yaşanan olaylar, Libya halkının Kaddafi güçlerinden korunması ve Ortadoğu’dan uzun dönem beklentileri görüşülecek. Toplantı da ayrıca Birleşmiş Milletler, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve Afrika Birliği konuları da gündeme getirileceği söylendi.

Bu arada Batı medyasında Libya’nın uçuş yasağı uygulanması yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ederken, İngiliz The Guardian gazetesi, NATO’nun Libya’ya yönelik olan 24 saat hava ve deniz gözetim kararının uçuş yasağının habercisi olabileceğini belirtirken Arap ülkeleri arasında sivilleri korumayı amaçlayan bir batılı askeri müdahaleye desteğin işaretlerin giderek arttığına dikkat çekti.

Ayrıca, Türk Körfez İşbirliği Konseyi, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği Genel Sekreteri’nin Libya’daki sivillerin korunması çağrısında bulundu.

(tuicakademi-Ankara Haber Ajansı)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...