NATO’dan Scout Füzesi Açıklaması

0
583

Associated Haber Ajansına konuşan ABD yönetiminden ismi açıklanmayan bir yetkili Esad rejiminin geçtiğimiz günlerde Scud füzesi kullanmaya devam ettiğini belirtti.

Şam yönetiminin Scud füzeleri kullandığına dair iddialar Amerika medyasında da yer aldı. Bu iddialardan sonra konuşan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland füzelerin kullanıldığını onayladığı söyledi.

Bu iddiaların ardından Cuma günü bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Scud füzelerinin kullanılmasını çökmekte olan bir rejimin umutsuz eylemleri olarak değerlendirdiğini, Suriye’nin bu yönteme başvurmasının Türkiye’nin etkin korunma ve savunulması gereğinin önemini gösterdiğini ve NATO’nun bu gerekçeyle Türkiye’ye sadece savunma amaçlı olarak Patroit füzeleri yerleştirmeye karar verdiğini açıkladı.

Sponsorlu

Rasmussen’in açıklamalarından kısa bir süre önce de New York Times’e konuşan ABD’li yetkililer Suriye’de isyancılara ait hedefler üzerine Scud füzesi atışlarının yeniden başladıklarını bildirildi.

Suriyede’ki kaynaklar ise yaptıkları açıklamada Scud saldırılarından birinin Halep’in Maara kasabası yakınlarında gerçekleştiğini ve füzenin hedefinden saptığı için kimsenin yaralanmadığı ifade etti.

Şam yönetimi ise Scud füzelerinin kullanıldığını reddetmişti.

        

(TUİÇ Akademi, AA, Hürriyet, Habertürk)

 

Serap TEMİZEL

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here