Suriye’de Mezhep Çatışması Uyarısı

Birleşmiş Milletler Araştırma Komisyonu tarafından yayınlanan son raporda, Suriye’deki savaşın açık bir biçimde mezhep çatışmasına dönüştüğü uyarısının yapıldığı öğrenildi. Savaş durumunun Suriye’nin tüm kesimlerini tehdit ettiği ve hem devlet hem de isyancıların sivilleri hedef aldığı belirtildi.

Raporda yeni kurulan silahlı İslamcı grupların Özgür Suriye Ordusu’ndan git gide bağımsız hareket ettiği bilgisine ulaşıldı.

Bunun yanı sıra çatışan tarafların her ikisinin de sivilleri hedef aldığı savaş sürecinin açıkça bir mezhep çatışmasına dönüştüğü ve tüm toplumların ülke dışına gitmeye zorlamak ve ülke içinde öldürülmek riskiyle karşı karşıya kaldığı yorumu yapıldı.

BM yetkilileri tarafından Ermeniler, Kürtler, Hıristiyanlar, Dürziler, Filistinliler ve Türkmenler gibi azınlık gruplarının da savaşın içine çekildiği uyarısının yapıldığı öğrenildi. Bununla birlikte en keskin mezhepsel çatışmaların Alevilerle Sünniler arasında olduğu, ikinci yılının sonuna yaklaşan savaş sürecinin açık olarak bir mezhep çatışmasına dönüştüğü belirtildi.  

BM Suriye Araştırma Komisyonu üyeleri tarafından hükümet karşıtı üyelerin Alevilere saldırdığına dair güvenilir belgeler edinildiği ifade edildi.

Öte yandan görüşülen bir Şii savaşçının da bölgedeki tüm Sünniler’i öldüreceklerini söylediği belirtildi.

 

(TUİÇ Akademi, CNN)

Serap TEMİZEL

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...