NATO’nun Değişen Afganistan Stratejisi

NATO Afganistan ile ilgili stratejisini değiştirmeye karar verdi. Bu kararda bir süredir Afgan polisi ve askerlerinin NATO askerlerine yönelik saldırı sayısının artmasının büyük rolü olduğu biliniyor. Ayrıca bu yıl NATO’nun ISAF gücüne bağlı 51 askerinin Afgan güvenlik güçleri tarafından öldürülmesi ve sadece ağustos ayında 15 NATO askerinin bu şekilde ölmesi kararda etkili olan diğer sebepler arasında. Oysaki Afgan güvenlik güçleri ve uluslararası birliklerin kuramsal olarak Taliban’a karşı birlikte savaşması gerekiyor.

Daha önce NATO, ülkedeki güvenliği Afgan kuvvetlerinin sağlamasını amaçlıyordu. Bundan dolayı da Afgan polis ve askerlerini eğitmek istiyordu. Şimdiye kadar NATO askerleri ile Afgan güçleriyle birlikte devriye geziyordu. Ancak Afganlıların NATO birliklerine yönelik saldırıları sonucunda, NATO Afganistan üzerindeki stratejilerini değiştirdiğine yönelik açıklamada bulundu. Bundan sonrası için NATO’nun aldığı karar ise şöyle; NATO yönetimi Afgan güvenlik güçleriyle ortak operasyonların sayısını ciddi oranda azaltacak. Sadece NATO askerleri büyük operasyonlarda Afganistan’a yardım edecek. NATO askerleri yüksek rütbeli generallerin özel izni olmadan devriye gezen Afgan asker ve polisine eşlik edemeyecek. Sadece büyük çaplı operasyonlarda Afgan kolluk kuvvetlerine eşlik etme kararı alan NATO, ortak devriyelerde de yeni bir strateji izleyecek. Düzenli olarak devriyeler gezilmeyecek, duruma göre beraber hareket etme kararı alınacak.

NATO’nun saldırıları önlemekte yetersiz kaldığını öne süren Afgan makamları ise stratejiyi değiştirmek konusunda da bilgi sahibi olmadıklarını belirtti. Afganistan Savunma Bakanlığı görüşmelerin sürdüğünü de bildiriyor.

NATO Generalinden Gelen Açıklama

NATO Generali Stephane Abrial, Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. NATO üyesi ülkelerin arasındaki ittifakın, ekonomik krizlerin ve stratejik zorlukların öncülüğüyle hızla değişime uğradığını belirten Abrial, birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

General Abrial, uluslararası güçlerin, askeri sorumluluğu Afgan mevkilerine devredeceği 2014 yılı yaklaşırken, NATO’nun bu geçiş dönemini ve Afganistan’ın gelecekteki istikrarını koruyacağını belirtti.

Abrial “Görevimiz, Afganistan güçlerinin ve yetkililerinin kendi güvenliklerini ve savunmalarını devralabilmelerinden emin olmak. Bu durum önümüzdeki 8 ay boyunca meselenin en önemli parçası olacaktır ve daha sonrasında Afganistan’la, desteğe, danışmanlığa, eğitime yönelik bir işbirliği içerisinde bulunulacak, bu işbirliği 2014’ten sonra da devam edecektir” açıklamalarında bulundu.

 

(TUİÇ Akademi, Hürriyet, BBC, TRT)

 

Esra KAYA

TUİÇ Akademi

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...