Netanyahu: “Batı Şeria’da Yeni Yerleşimlere Başlayacağız”

İsrail, dün Batı Şeria’da meydana gelen tahrik etmeye yönelik saldırının ardından Batı Şeria’da Yahudiler için yüzlerce yeni yerleşim yerleri inşa etme kararı aldı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, dün gerçekleşen saldırının ardından atılacak adımları görüşmek üzere bir bakanlık komitesi özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Netanyahu, saldırının İsrail’i Batı Şeria’da Yahudiler için yeni yerleşim birimleri inşa etmekten alıkoyamayacağını söyledi.

Batı Şeria’daki Itamar Yahudi yerleşim biriminde bir karı koca ve 3 çocuğu dün bıçaklanarak öldürülmüştü. Tahrik gibi saldırıyı üslenen olmazken, saldırı sonrasında saldırganların ele geçirilmesi için geniş arama çalışmaları başlatıldı. Saldırı, o sırada dışarıda olan ailenin 12 yaşındaki kız çocuklarının eve dönmesiyle ortaya çıkmıştı. Saldırı, İsrail’de yerleşimciler arasındaki öfkenin yükselmesine neden olurken, Netanyahu da toplantıda bakanların Maale Adumim, Ariel, Kiryat Sefer ve Etzion yerleşim bloğunda “yeni evlerin inşası için yetki verdiklerini” söyledi. İnşaatlara ne zaman başlanacağı henüz bilinmiyor; ancak Haaaretz gazetesi ilk etapta 500 yeni evin inşasının planlandığını bildirdi. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te toplam 500 bin civarında Yahudi 2,5 milyon Filistinli yaşıyor. 1967’de Batı Şeria’yı işgal eden İsrail’in buradaki yerleşimleri ise BM ve birçok uluslararası kurum tarafından illegal olarak kabul ediliyor. İsrail yönetiminin bu adımının, uluslararası kamuoyundan tepki çekmesi ve Filistin barışını çıkılmaz bir yola sokması bekleniyor.

Netanyahu’nun kararı, Filistin yönetiminden de tepki çekti. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, “Bu karar yanlış ve kabul edilemez, sadece yeni sorunlar çıkarır.” dedi. Öte yandan Netanyahu’nun bu kararla, yerleşim inşaatının sürmesinden yana olanlarla dolu olan koalisyon hükümetindeki yerini de güçlendirmesi bekleniyor. Saldırıyı üslenen olmazken, Hamas grubu da yerleşimcilere yönelik her türlü saldırının karşısında olduklarını açıkladı. Hamas’ın sürgündeki lideri İzzet El Rişk de saldırı için “Bizimle bir ilgisi yok” açıklamasını yaptı. Saldırının ardından Mahmud Abbas da bir açıklama yaprak olayı kınamıştı.  Öte yandan cenazelerin bugün kaldırılması bekleniyor.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...