Obama Yas İçindeki Newtown’u Ziyaret Etti

ABD Başkanı Barack Obama, okul saldırısının yaşandığı Connecticut Eyaleti’nin Newtown kasabasını ziyaret etti. Öncelikle saldırıda hayatını kaybeden kurbanların aileleri ve saldırıya ilk müdahaleyi gerçekleştiren itfaiye ve polis görevlileri ile görüşen Obama, akşam saatlerinde Newtown Lisesi salonunda ölenlerin ve Sandy Hook ilköğretim okulunda çocukları öğretim gören aileler için düzenlenen inançlar arası ibadet gecesinde konuşma yaptı.

 Kendi başkanlığı döneminde buna benzer 3 saldırının daha yapılmış olmasına rağmen, yeterli önlemlerin alınmadığını ve artık bunların önlenebilmesi için elindeki tüm yetkileri kullanacağını belirten Başkan Obama, silah kontrolünü denetleyen yasalar için değişikliklere gidileceğini ilk kez bu kadar kesin bir şekilde açıkladı. Çocuklarını kaybeden aileleri teskin etmeye çalışan Başkan Obama konuşmasında; “Çocuklarımızı koruyamazsak diğer hiçbir işi doğru yapamayız. Millet olarak görevimizi yaptığımızı söyleyebiliyor muyuz? Çocuklarımızı her türlü tehlikeden koruyabildiğimizi dürüstçe söyleyebiliyor muyuz? Dürüst olmak gerekirse bu soruların cevabı hayır. Özgürlük adına her yıl çocuklarımıza yönelik gerçekleşen bu tür saldırılara izin mi vereceğiz? Bir yasa, bir kanun kötülüğü dünyadan silip, toplumumuzdaki her türlü manasız şiddet olayını ortadan kaldıramaz. Ancak bu harekete geçmemek için bir bahane olamaz. Bu trajedilere artık tolerans gösteremeyiz. Bu trajediler artık sona ermeli. Biliyorum, hiçbir söz çektiğiniz acıyı tarif etmeye yetmez ya da hiçbiri yaranızı iyileştiremez. Ancak şunu bilmenizi istiyorum ki, yalnız değilsiniz, hepimiz bu acılı gününüzde yanınızdayız. Ebeveynler olarak bizlerin öncelikli görevi iyi birer anne ve baba olmak. Bu işimizi doğru yapamazsak hiçbir işimizi doğru yapmış olamayız’’ sözleriyle acılı ailelere hitap etti.

 Katliamda yaşamını yitirenler için düzenlenen dua merasimine üç semavi dinin temsilcileri de katılarak, ölen çocuklar ve öğretmenler için dualar edildi.

(TUİÇ Akademi, CNN, BBC, Washington post)

Serap Merve DOĞAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...