Amerika’daki Kanlı Saldırı ve Sonrası

14 Aralık Cuma günü akşam saatlerinde Amerika’nın Connecticut Eyaleti’ndeki Newtown şehrindeki bir ilkokula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırgan Adam Lanza önce evde annesini öldürüp, daha sonra Sandy Hook ilkokuluna giderek 20’si öğrenci, 6’sı görevli toplamda 26 kişiyi öldürdü. Saldırıyı gerçekleştirdikten sonra da olay yerinde intihar etti. Saldırganın üç silahla okula geldiği ve saldırıyı tüfekle gerçekleştirdiğini belirten yetkililer, bölgedeki okullarında tedbir amaçlı kapatıldığını ve saldırının şu ana kadar ABD’de yapılmış en ağır saldırılardan birisi olduğunu ifade etti.

Saldırıdan hemen sonra okula koşan aileler arasında büyük karmaşa yaşandı. Çocuklarının hayatta olduğunu öğrenen aileler çocuklarını alıp, okuldan uzaklaşırken, çocuklarının öldüğünü öğrenen aileler derin bir yasa boğuldu.

Olay sonrasında geniş çaplı bir araştırma başlatan yetkililer, saldırının sebebini belirlemek için Adam Lanza’nın ailesi ve çevresi üzerine her türlü bilgiye ulaşmaya çalışıyorlar. Annesi Nancy Lanza’nın da daha önce Sandy Hook ilkokulunda çalıştığı, annesiyle babasının 2008 yılında boşandığı ve saldırganın babasıyla abisinin de ünlü şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptığına dair birçok bilgi ortaya çıkarken, çevresi ve ailesi tarafından içine kapanık, sorunlu olduğu söylenen Lanza’nın, saldırıyı okulun müdürü Dawn Hochsprung’u öldürmek amacıyla düzenlediği üzerinde durulan ihtimaller arasında bulunmaktadır. Araştırmalar sürdükçe saldırıyla ilgili yeni bilgiler edinen yetkililer, en son okulda bir öğretmenin, çocukları bir odaya kilitlediği, Lanza’ya da “beden eğitimine gittiler” diye yalan söyleyerek öğrencilerini kurtardığı, daha sonra da Lanza tarafından vurularak hayatını kaybettiği bilgisini kamuoyuna açıkladılar.

Olayın üzerine hemen gerekli bilgileri edinen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barrack Obama, saldırıyla ilgili Connecticut Valisi Dan Malloy ve FBI Direktörü Robert Mueller ile telefon görüşmesi yaptı. Daha sonra Beyaz Saray’ da saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Obama, hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, çocukların ölümüne duyduğu üzüntüyü gözyaşları içinde dile getirdi. Obama, bu olayların tekrarlanmaması için hukukçuları, anne babaları, eğitimcileri ve ilgili herkesi toplayarak, neler yapılabileceğini ele alacaklarını duyurdu, ancak açıkça silahların kontrolü kelimesini telaffuz etmedi. Dünya tarafından derin üzüntü yaratan bu olaylara, diğer ülkelerin liderleri de sessiz kalmadı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, gönderdiği taziye mesajında şu ifadeleri kullandı: “Sayın Başkan, Connecticut Eyaletinin Newtown şehrinde bir okulda gerçekleştirilen saldırı sonucunda, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda vatandaşınızın yaşamını yitirdiğini ve yaralandığını öğrenmekten büyük üzüntü duydum. Acınızı yürekten paylaşıyoruz. Türk milleti, hükümetim ve şahsım adına, size ve saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi iletirim.”  Bunun haricinde  BM Genel Sekreteri Ban, İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Başbakan Cameron ve Avustralya Başbakanı Julia Gillard başta olmak üzere dünya liderleri de Obama’nın şahsında ABD halkına başsağlığı ve sabır dileklerini iletti. 

(TUİÇ Akademi, CNN, BBC, Washington post)

Serap Merve DOĞAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...