Obama’dan Kasırga Sonrası Destek Ziyareti

Amerikan Başkanı Barrack Obama, 29 Kasım tarihinde Amerika’yı vuran Sandy Kasırgasının yarattığı yıkımlar sebebiyle halka destek olmak ve incelemeler yapmak uzere Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Eyaleti’ne gitti.

Tüm ülkede yüz elliden fazla can kaybına sebebiyet veren Sandy Kasırgası, ülkede en fazla New York Eyaleti’nin Quenn ilçesindeki Breezy Point kıyılarını etkiledi. Aynı zamanda Amerika’da yaklaşık 25.000 ailenin elektrik kesintilerinden dolayı yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesinin zorlaşması üzerine halkın ihtiyaçlarının giderilmesi için çeşitli yerlere acil durum merkezleri kuruldu. Yetkililer tarafindan yapılan açıklamada sadece Breezy Point lgesi’nde 43 kişinin yaşamını kaybettiği bildirildi. Ayrıca yetkililerce, kasırganın yarattığı tahribat dolayısıyla New York Eyaleti’ndeki elektrik kesintilerinin 17 gündür devam ettiği fakat bunun giderilmesi için gerekli çalışmaların hızla sürdürüldüğü açıklandı.

Salı günü Başkan Obama ile görüşmede bulunan New York Valisi Andrew Cuomo, başkandan 30 bin dolarlık federal yardım bütçesi talep ettiklerini ve bu rakamın New York’un yeniden inşaası için yeterli olduğunu ilave etti. Bu toplantıdan sonra Baskan Obama yaptığı açıklamada, halkı, gerekli yaşamsal faaliyetlerini karşılayabilmek için acil durum merkezlerine yönlerdirdi ve gerek bu merkezlere gerekse New York Valiliğine yeterli ödeneklerin yapıldığını ve yapılmaya devam edileceğini de belirtti. Aynı zamanda yaşlı ve sakat insanların yetkililerce evlerinden alınıp, acil durum merkezlerinde ihtiyaçlarının karşılandığını ve bakımlarının sağlandığını da sözlerine ekledi. New York‘lu bir bakanın daha etkili olacağı düşüncesiyle Shaun Donovanı Şehir Kalkınma Bakanı olarak atadığını ve New York‘un tekrardan inşaasını bitireceğine dair verdiği sözleri tutacağını, halkın güvenine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Gezisinin son kısmında mağdur aileleri ziyaret eden Başkan Obama, özellikle yakınlarını kaybeden ailelere destek olmaya çalıştı.

 

(TUIC Akademi, BBC, Washington Post, NY Times)

Serap Merve DOGAN

TUIC Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...