Ortadoğu Kaynıyor

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını, Hamas’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugaylarının lideri Ahmed El Cebari’yi roket saldırısıyla öldürerek başlatmış oldu. Hamas hareketinin genelkurmay başkanı olarak bilinen El Cebari, İsrail basınında Netanyahu’nun ‘Bin Ladin’i olarak nitelendiriliyordu ve İsrail’in en çok arananlar listesinde yer alıyordu.

İsrail’in kendisine yönelik terörist saldırılardan sorumlu tuttuğu El Cebari, yıllarca Hamas tarafından esir tutulan İsrailli asker Gilad Şalit’ın hem esir alınmasında hem de Filistinli bin tutuklunun serbest bırakılması karşılığında serbest bırakılmasında etkin rol oynamıştı. İsrail’e karşı birçok saldırıda bulunan ve 1982 yılında tutuklanıp 13 yıl İsrail hapishanesinde yatan ve burada Hamas’ın kurucularıyla tanışan El Cebari, cezaevinden çıktıktan sonra Hamas’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugaylarının kuruluşunda da yer almıştı. El Cebari, İsrail tarafından İzzettin Kassam Tugaylarının lideri öldürülünce onun yerine bu göreve gelmişti.

El Cebari’yi öldüren İsrail dünyada bir ilke imza atarak Twitter üzerinden Gazze’ye savaş ilan ettiğini açıkladı. İsrail Savunma Bakanlığı Sözcüsü imzasıyla Twitter/IDFSpokesperson adresinden yapılan açıklamada, “İsrail ordusu, başta Hamas ve İslami Cihad olmak üzere Gazze Şeridi’ndeki terör hedeflerine karşı geniş çaplı bir harekât başlatmıştır”denildi.

http://cdn1.cnnturk.com/Handlers/File.ashx?FileID=651535    

(kaynak: CNN)

             İsrail başlattığı operasyona Tevrat’ta Allah’ın Yahudilere yardımını simgeleyen ‘Bulut Sütunu’ adını verirken, Hamas bu saldırıyla cehennemim kapılarının açıldığını vurgulayarak ‘Siccil Taşı’adını verdiği misillemelerle karşılık vereceklerini duyurdu. Kuran Kerim’in Fil Suresi’nde bahsi geçen Siccil Taşı Allah’ın Kâbe’yi ve mazlumları korumak için gönderdiği silahı simgeliyor. Bu bağlamda önce İsrail’in başkenti Tel Aviv’e daha sonra 1970’den beri ilk defa Kudüs’e füze düştü.

Başbakan Erdoğan ise Filistin halkının yanında olduğunu belirterek “Temenni ederim ki, gerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi alacağı kararla, gerekse dünyadaki egemen güçler takınacakları tavırla İsrail’in bu saldırgan tutumunu sona erdirir” açıklamasında bulundu. Türkiye’nin sert tutumuma karşı İsrail’in Ankara Büyükelçiliği’nden de bir açıklama geldi: “8 Kasım’dan beri Hamas ve terör örgütleri Gazze’de İsrail vatandaşlarına yönelik saldırılarını düzenli olarak sürdürüyor. İsrail geçmişteki birçok saldırı karşısında sabır gösterdi, ancak vatandaşlarına yönelik roket saldırılarındaki artışı kabul edemez.  İsrail, Hamas’ın stratejik hedeflerini vurdu ve Gazze’den roket atma imkânını devre dışı bıraktı. İsrail gerilimi tırmandırmaktan yana değil. Operasyonların amacı sivillere yönelik roket tehdidinin ortadan kaldırılmasıdır. 2012 yılının başından beri Hamas, İsrail’e 800’den fazla roket attı. Bu roketlerin 200’den fazları geçen hafta, 150’den fazlası 24 saatte atıldı. Öğrenciler okullarına gidemiyorlar. Çünkü her 20 dakikada bir roket atılıyor.”

Buna karşılık New York’ta İsrail Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun bulunduğu bina önünde birçok Musevi ve onlara destek veren Amerikalı vatandaşlar ellerinde Filistin bayraklarıyla İsrail’i protesto etti. Dini terimlere dayanılarak sosyal medya aracılığıyla ön plana çıkan bu savaşın, zaten çalkantılı bir dönem geçiren bölgenin ateşini daha da yükselttiğini söylemek mümkündür.

(TUİÇ Akademi, CNN, Hürriyet, NTV)

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...