Ortadoğudaki Olaylar Gazı Vurdu

Ortadoğu’da yaşanılan iç karışıkların petrol ve doğalgaz fiyatlarında artış olarak geri dönmesinin beklendiği bugünlerde Rusya ve İran Türkiye’ye verdikleri doğalgazın metreküpüne 10 dolar zam yaptı. Böyle 1000 metreküp doğalgazın maliyeti 355 dolar barajını geçmiş oldu.

Bu konuyla ilgili uzmanlar ise Türkiye’nin tıpkı Avrupa ülkeleri gibi GAZPROM’a indirim talebinde bulunması önerisi yaparken, Enerji Bakanlığı, yapılan zammın anlaşma içerisinde bulunan formüllere göre olduğunu ve beklenen bir artış olarak karşıladıklarını açıkladı. BOTAŞ’ın zamlı doğalgaz konusunda bir itirazının olmaması tepkileri de beraberinde getirirken akıllara 2008 yılındaki beklenmeyen derecedeki yüksek zam sonrası Türkiye’deki doğalgaz tüketimindeki sorunlar geldi. % 80 e varan zam, birçok Avrupa ülkesi gibi Türkiye’yi de etkilemiş ve tüketim bir hayli düşüş göstermişti.

Çalkantılı dönemler geçiren Ortadoğu bölgeleri ile paralellik gösteren petrol ve doğalgaz fiyatlarının ilerleyen günlerde daha da artma potansiyelini taşıması özellikle Avrupa ülkelerini daha da zorlayabilecek fiyatları beraberinde getirebileceği ve bir an önce bölgede stabilite sağlanması gerektiği uyarıları yapılırken, Rus uzmanlar GAZPROM’un bu konudaki tutumunu kendileri açısından en rasyonel seviyede tuttuklarını ve bölgedeki istikrarsızlığın fiyat artışlarının sebebi olarak gösterdiğini belirtiyorlar.

 

(tuickademi – cha ) // Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...