Polonya, Avrupa Birliği’ni Endişelendiriyor

Avrupa Birliği yargı bağımsızlığını tehlikeye sokacak yasal düzenlemeler nedeniyle Polonya’yı iki yıldır uyarıyor. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz günlerde yargının bağımsızlığına müdahale edildiği gerekçesiyle ilk kez Avrupa Birliği Antlaşması’nın 7. maddesini devreye soktu. Avrupa Komisyonu sözcüsü Mina Andreeva, Polonya hükümeti ile diyaloğun önemine vurgu yaptı:

“Bildiğiniz gibi, Avrupa Komisyonu şu ana kadar diyaloğa her zaman büyük önem verdi. Biz de bunu yapıyoruz. Avrupa Komisyonu başkanı Juncker Polonya  Başbakanı  Mateusz Moravietskiyi Avrupa Komisyonu’na davet ederek bu kapsamda hareket ediyor. Görüşme 9 Ocak’ta yapılacak.”

Avrupa Komisyonu, Avrupa ortak değerleri ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlalinden dolayı Polonya aleyhine soruşturma açtı. Soruşturma ilk etapta bir uyarı niteliğinde olsa da 7. madde Polonya’ya yaptırımlara ve oy haklarının alınmasına yol açabilir.

  1. Madde Nedir?

AB’nin temel değerlerinin ağır şekilde ihlal edildiği durumlarda birlik üyelerinin 5’te 4’nün ihlali tanımasıyla başlatılan ve ilgili ülkenin Birlik’te oy hakkından men edilmesi gibi cezalar barındıran koruyucu bir kuraldır.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...