Finlandiya’nın Türkiye İthalat Rakamlarında Artış Gerçekleşti.

Fin-Türk Ticaret Derneği Başkanı Jukka Kuusala’nın yaptığı açıklamalara göre Finlandiya’nın Türkiye’den ithalatı Ocak – Eylül 2017 yılında yüzde 15 arttı ve 389 milyon Avro oldu. Finlandiya’nın Türkiye’den ithal ettiği ürünler otomobil,elektronik eşya, tekstil ürünleri,metaller,ev aletleri, kimyasallar ve ilaç ürünleri olarak görülüyor.Finlandiya’nın Türkiye’ye ihracatında ise 529 milyon avro ile bir önceki yıla göre yüzde 11 düşüş görülüyor.

Kuusala’nın açıklamalarında Finlandiya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 200 binden fazla ve Finlandiya’da girişim veya işbirliği yapmanın şirketler için kolay olduğunu, mevzuat ve  destekleyici tüzüklerin şirketler için faaliyetleri kolaylaştırdığını belirtti. Finlandiya ekonomisi iklim koşulları ve ülke nüfusunun düşük olmasının yarattığı kısıtlı pazar potansiyelinden dolayı dış pazara yönelik durumdadır. Fin sanayisi, dünyadaki ekonomik krizlerden ve istikrarsızlıklardan diğer ülkelere göre daha fazla etkilenmektedir. Bu nedenle, esas olarak elektrikli ve elektronik ürünler, kağıt ve metal sanayisinde yaratılan katma değere aşırı bağımlı bir sanayi yapısına sahip Finlandiya, muhtemel dışşal ekonomik krizlerin etkisini minimize etmek için, ürün ve pazar çeşitliliği arayışına girmiştir. Finlandiya’nın Türkiye’ye ihracatında kağıt, karton, polimerler ve odun hamuru ürünleri görülüyor. Ayrıca, Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilgili diyalogların her zaman faydalı olduğunu ve Türkiye ile müzakerelerin devam etmesinden yana olduğunu belirtti.

Asude UYSAL

o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...