Macron AB Üyeliğine Kapıyı Kapadı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi durum nedeniyle ne üyelik müzakaresi ne de üyelik olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilişkilerde yeni bir başlangıç yapma amacıyla uzun bir aradan sonra Avrupa Birliği’ni ziyaret etti, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşüp ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan ile Macron’un ortak basın toplantısı son derece gerilimli geçti. Basın toplantısının gergin atmosferi Fransız basınında geniş yankı buldu. Haberini “Macron Erdoğan’a AB üyeliği yerine ortaklık önerdi” başlığıyla veren Le Monde gazetesi, “Macron, ülkesinin AB üyelik sürecini canlandırmak için Paris’e destek aramaya gelen Erdoğan’la gerçekçi konuşmayı tercih etti” değerlendirmesinde bulundu.

Macron basın toplantısında AB-Türkiye ilişkilerine değindi. Macron “Güncel gelişmeler ve tercihlerin, AB üyelik sürecinde ilerleme yaşanmasına izin vermediği açıktır. Yeni başlıkların açılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır, açılır dersem yalan söylemiş olurum. Her iki tarafın da (AB-Türkiye) süreç normal bir şekilde ilerliyormuş gibi sergilediği ikiyüzlülüğü ardında bırakması gerekiyor.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Avrupa  İnsan  Hakları Sözleşmesi’ne  imza atan Türkiye’nin Avrupa değerlerine uyması gerektiğini belirten Macron, “Türkiye’de tutuklu olan ve mesleklerini yapması engellenen gazetecilerin durumunu yeniden gündeme getireceğim” ifadelerini kullandı.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...