Romanya’lılar Kitlesel Protestolar İçin Sosyal Medyadan Örgütleniyor

Romanya’lılar yeni yılda da geçen seneki büyük protesto benzeri gösterilerine devam ediyorlar. Halk bu ayın sonunda yapılması planlanan protesto için Facebook’tan örgünleniyor.

Ocak ayının 20’sinde yapılması planlanan bir gösteri için Facebook’ta oluşturulan etkinliğe, ülkenin her yanından yaklaşık 30 bin kişi katılmayı düşünüyor.

Etkinlik detayında “ 20 Ocak Cumartesi günü ülkenin her yanından insanları Bükres’deki protestolara katılmaya davet ediyoruz. Her zaman sokağa çıkmamıza gerek yok sadece bir defa büyük bir kitleyle çıkmamız gerek” ifadesi yer aldı.

Etkinlik organizatörleri aynı zamanda Bükreş dışından gelecek protestocular için kalacak yer ayarlanması için çalışıyor. Bunun için oluşturulan ayrı bir sayfada protestocular kalacak yer ve taşıma imkanı arayıp paylaşabiliyor.

Protestocular ana hat itibariyle, koalisyon hükümetinin adli yasalardaki değişikleri konusunda rahatsızlar. Söz konusu değişikliler NY Times’ın haberine göre; yargı bağımsızlığını, yolsuzlukla mücadeleyi, medya tarafsızlığını ve hukukun üstünlüğünü yıpratacağı temel endişeler arasında ve bu yeni yasalar Romanya’yı demokratik, liberal değerlerden uzaklaştırmakta.

Bahsedilen yasaların bir kısmı meclisten geçti ve devlet başkanı Klaus Iohannis‘in onaylamasını yahut vetosunu bekliyor.

Mustafa BİLGİN
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...