Polonya’da Milletvekilleri Kemer Sıkma Önlemleriyle Karşı Karşıya

Polonya’da iktidardaki milliyetçi-muhafazakâr Adalet ve Hukuk Partisi’nin (PiS) Genel Başkanı Jarosław Kaczyński , kamuoyu yoklamalarında parti kan kaybettiğinden bakanlar ve milletvekillerine yönelik kemer sıkma önlemlerini yürürlüğe sokmayı planlıyor.

Parti, milletvekilleri ve senatörlerin maaşlarının beşte bir oranında azaltılmasını öngören bir yasa tasarısının parlamentosunun alt kanadı Sejm’e sunulması kararı aldı. Kabine üyelerinden daha fazla gelir elde eden yerel yönetim yetkilileri için de  gelir üst sınırı belirlenmesi planlanan tasarruf önlemleri arasındadır.

”Kamuoyu desteğinin büyük bir ağırlığının olduğunu” söyleyen Kaczyński , kamu şirketleri yöneticilerine yönelik ek ödemelerin tamamının da iptal edileceğini söyledi.

Kabine üyelerinin elde ettiği yıllık ek ödeneklerin 2017 yılında kişi başı 15 bin ile 19 bin euro arasında olduğu Şubat ayında yansımıştı. Bu rakamlar, ortalama gelirin bin euro olduğu Polonya’da toplumun bazı kesimlerinde şok etkisi yaratmıştı.

Kaczyński ülkesinin tartışmalı yargı reformları konusunda Brüksel ile bir anlaşmaya varma şansının “yüzde 80” olduğunu söyledi.

Politikacıların Avrupa Komisyonu’nun tavsiyelerini yerine getirmeyi amaçladığı mevcut yönetmeliklerin düzenlemesinde, erkek ve kadın yargıçların emeklilik yaşı, 65 yaşın eşit bir seviyesinde olacaktı.

Brüksel ile anlaşmaya varmak için tasarlanan diğer adımda, ülkenin iktidardaki muhafazakarları, Anayasa Mahkemesi kararlarını yayınlamaya hazır olduklarını ve iktidar partisinin 2016 yılında yasaları ihlal ederek çıkardığı üst mahkemeyi savunduğunu söyledi.

Gamze  AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...