Portekiz, AB Ülkeleri Arasında Borç Oranı En Yüksek 3. Ülke

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) raporuna göre, Portekiz AB ülkeleri arasında %125.7 ile en yüksek borca sahip üçüncü ülke.

En yüksek borç oranına sahip AB ülkeleri sıralamasında ilk sırada %178.6 ile Yunanistan yer alırken, ikinci sırada %131.8 ile İtalya yer almaktadır. Yine Eurostat raporuna göre, AB ülkeleri arasında en az borca sahip olan ülke ise %9 ile Estonya olmuştur. AB ortalamalarına bakıldığında ise, kamu borcunun GSYH’ye oranı %83,2’den %81,6’ya düşmektedir.

Portekiz’in kamu borcu 2017 yılında, %126.2 olarak bir önceki yıla göre 4 yüzde puanı azalsa da 2018 yılında Maliye Bakanlığı tarafından öngörülen %123.5 oranına ulaşamamıştır.

AB’de 2008 yılında Yunanistan’ın borç krizi ile başlayan mali kriz Portekiz’i de vurmuş ve ülke 2011 yılında AB ve IMF’den borç almıştı. 2014 yılına gelindiğinde ise, AB’nin kemer sıkma politikalarına uyan Portekiz, yardım şemsiyesinden ayrılmış ve IMF’ye olan borcunu ise erkenden geriye ödeyerek kamu borcunun azalmasını sağlamıştı. Bu çabalara rağmen, hala borçluluk sırasında üçüncü ülke konumunda olan Portekiz’in, IMF tarafından 2023 yılında kadar kamu borcu oranını en fazla düşürecek ülke olması beklenmektedir.

Candan BAYRI

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...