Polonya AB Hukukunu Çiğnedi

0
75

Bir süredir Avrupa Birliği kurumlarıyla başı dertte olan Polonya, bu kez de Avrupa Adalet Divanı’nca haksız bulundu. Avrupa Adalet Divanı, Polonya’nın Avrupa’nın en eski ormanı olarak bilinen Bialowieza Ormanı’nda ki ağaç kesimi nedeniyle AB hukukunu çiğnediğine hükmetti.

Polonya hükümeti, 2016 yılında Avrupa’nın en eski ormanı olarak bilinen Bialowieza Ormanı’nda ki ağaç kesim kotasını üç katına çıkarmıştı. Avrupa Birliğince 2007 yılında kabul edilen Habitat Direktifi ve Kuş Direktifi politikaları ile korunma altına alınan Bialowieza Ormanı’nda ki bu kesim, çevre örgütleri, UNESCO ve Avrupa Birliği protesto edilmişti. Bunun üzerine, Avrupa Komisyonu, Avrupa Adalet Divanı’na başvurarak kesimin yasaklanmasını istemiş, Divan ise kesimin acilen yasaklanması yönünde karar vermişti.

Polonya Orman Bakanlığı ve Avrupa Adalet Divanı arasında devam eden görüşmelerde sona gelindi ve Divan, Polonya’nın AB hukukunu çiğnediğine hükmetti. Polonya nihai karar öncesinde kesimi durdurup, iş makinalarını ormandan çektiği için para cezası öngörmeyen kararla Polonya, yalnızca yargılama masraflarını ödeyecek.

Karara ilişkin olarak Polonya hükümetinden ilk açıklama, Çevre Bakanı Henryk Kowalczyk’tan geldi. Kowalczyk, “Avrupa Adalet Divanı’nın kararına saygı duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sponsorlu

 

Aybüke Rabia Halil

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here