Polonya AB Hukukunu Çiğnedi

Bir süredir Avrupa Birliği kurumlarıyla başı dertte olan Polonya, bu kez de Avrupa Adalet Divanı’nca haksız bulundu. Avrupa Adalet Divanı, Polonya’nın Avrupa’nın en eski ormanı olarak bilinen Bialowieza Ormanı’nda ki ağaç kesimi nedeniyle AB hukukunu çiğnediğine hükmetti.

Polonya hükümeti, 2016 yılında Avrupa’nın en eski ormanı olarak bilinen Bialowieza Ormanı’nda ki ağaç kesim kotasını üç katına çıkarmıştı. Avrupa Birliğince 2007 yılında kabul edilen Habitat Direktifi ve Kuş Direktifi politikaları ile korunma altına alınan Bialowieza Ormanı’nda ki bu kesim, çevre örgütleri, UNESCO ve Avrupa Birliği protesto edilmişti. Bunun üzerine, Avrupa Komisyonu, Avrupa Adalet Divanı’na başvurarak kesimin yasaklanmasını istemiş, Divan ise kesimin acilen yasaklanması yönünde karar vermişti.

Polonya Orman Bakanlığı ve Avrupa Adalet Divanı arasında devam eden görüşmelerde sona gelindi ve Divan, Polonya’nın AB hukukunu çiğnediğine hükmetti. Polonya nihai karar öncesinde kesimi durdurup, iş makinalarını ormandan çektiği için para cezası öngörmeyen kararla Polonya, yalnızca yargılama masraflarını ödeyecek.

Karara ilişkin olarak Polonya hükümetinden ilk açıklama, Çevre Bakanı Henryk Kowalczyk’tan geldi. Kowalczyk, “Avrupa Adalet Divanı’nın kararına saygı duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

Aybüke Rabia Halil

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...