İtalya’nın Demokrat Partisi ile Beş Yıldız Görüşmelere Başladı

Beş Yıldız Hareketi, bölünmüş Demokrat Partinin hükümet müzakerelerine başlaması yönünde baskı yaparak, iki tarafın anlaşmaya varmaması halinde İtalya’nın yeni seçim yapması gerektiğini söyledi.

Mart ayındaki seçimlerden sonra, Demokrat Parti Lideri Matteo Renzi, bugüne kadar müzakerelere karşı çıkıyor ve önümüzdeki hafta konuyla ilgili tartışacak.

İtalya’nın Beş Yıldız Hareketi, 24 Nisan Salı günü merkez sol Demokrat Parti ile koalisyon görüşmelerinin kapısını açarak, siyasi bir çıkmazı sona erdirmenin tek yolunun sandık başına dönülmesi olacağını söyledi.

İtalyan siyaseti, 4 Mart’ta ki anlaşmazlıktan sonra, göçmen karşıtı ligi tarafından yönetilen merkez sağ bir ittifakın en fazla sandalye kazandığını ve Beş Yıldız’ın en büyük tek parti olarak ortaya çıktığını söyledi.

Hiçbir grup ya da blok, salt çoğunluğu kazanmaya yakın olmadı, ancak karşılıklı suçlamalar ve köklü çekişmeler şimdiye kadar Euro Bölgesi’nin üçüncü en büyük ekonomisinde bir koalisyon kurma çabalarına engel oldu.

Beş Yıldızlı Lider Luigi Di Maio ve Demokrat Partili Maurizio Martina tarafından yapılan açıklamalar, çıkmazın kırılabileceğine dair ümit vaat etti. Eski Başbakan Matteo Renzi, Demokratların Beş Yıldızlı bir hükümetin muhalefeti içinde olması konusunda ısrar etti. Maurizio Martina, müzakere etme isteğini dile getirdi. Şu anda hükümeti yönetmekte önemli bir görev üstlenen Demokratlar, İtalya tarihinin solunun en kötü sonucunu yayınladılar.

 

Gamze AZMAN 

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...