İtalya’nın Demokrat Partisi ile Beş Yıldız Görüşmelere Başladı

Beş Yıldız Hareketi, bölünmüş Demokrat Partinin hükümet müzakerelerine başlaması yönünde baskı yaparak, iki tarafın anlaşmaya varmaması halinde İtalya’nın yeni seçim yapması gerektiğini söyledi.

Mart ayındaki seçimlerden sonra, Demokrat Parti Lideri Matteo Renzi, bugüne kadar müzakerelere karşı çıkıyor ve önümüzdeki hafta konuyla ilgili tartışacak.

İtalya’nın Beş Yıldız Hareketi, 24 Nisan Salı günü merkez sol Demokrat Parti ile koalisyon görüşmelerinin kapısını açarak, siyasi bir çıkmazı sona erdirmenin tek yolunun sandık başına dönülmesi olacağını söyledi.

İtalyan siyaseti, 4 Mart’ta ki anlaşmazlıktan sonra, göçmen karşıtı ligi tarafından yönetilen merkez sağ bir ittifakın en fazla sandalye kazandığını ve Beş Yıldız’ın en büyük tek parti olarak ortaya çıktığını söyledi.

Hiçbir grup ya da blok, salt çoğunluğu kazanmaya yakın olmadı, ancak karşılıklı suçlamalar ve köklü çekişmeler şimdiye kadar Euro Bölgesi’nin üçüncü en büyük ekonomisinde bir koalisyon kurma çabalarına engel oldu.

Beş Yıldızlı Lider Luigi Di Maio ve Demokrat Partili Maurizio Martina tarafından yapılan açıklamalar, çıkmazın kırılabileceğine dair ümit vaat etti. Eski Başbakan Matteo Renzi, Demokratların Beş Yıldızlı bir hükümetin muhalefeti içinde olması konusunda ısrar etti. Maurizio Martina, müzakere etme isteğini dile getirdi. Şu anda hükümeti yönetmekte önemli bir görev üstlenen Demokratlar, İtalya tarihinin solunun en kötü sonucunu yayınladılar.

 

Gamze AZMAN 

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,631TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...