Apple İrlanda’ya 13 Milyar Euro Vergi Ödeyecek

Avrupa Komisyonu, Apple’ın 2003 ile 2014 arasında İrlanda’ya neredeyse hiç vergi ödememesi sebebiyle rekor vergi cezası kararı almıştı. Apple’ın İrlanda’ya 16 milyar dolar vergi vermesi kararlaştırılırken, ödemenin yakın zamanda başlayacağı açıklandı.

Buna karşın, İrlanda yönetimi Apple’dan vergi almak istemiyor. İrlanda Maliye Bakanı Pascal Donohoe, “karara temelden karşı olduğunu” ve itiraz edeceklerini, ancak itiraz sonuçlanana kadar Avrupa Komisyonu’nun verdiği karara uyacaklarını söyledi.

Büyük vergi gelirleri infüzyonuna rağmen, Dublin, AB kararına karşı çıktı. Teknoloji şirketi, ülkede büyük bir işveren ve İrlanda, vergi anlaşmalarının özel muamele teşkil etmediğini belirtiyor.

Apple CEO’su Tim Cook ise, geçmişte yaptığı açıklamada “Kendimizi bize borcumuz olmadığını söyleyen bir hükümete ilave vergi öderken bulduk.” diyerek durumun “sıra dışı” olduğunu belirtmişti.

Avrupa Komisyonu, İrlanda’nın Apple’ı ülkede tutmak için “özel muamele” yaptığını ve vergi yasalarını ihlal ettiğini duyurmuştu.

Avrupa Birliği (AB), 2016 yılında Apple’a İrlanda’da ki faaliyetlerinden dolayı 13 milyar avro geriye dönük vergi borcu çıkarmıştı. Olayın ardından, uluslararası şirketlerin ülkeden çıkmasından endişe eden dönemin İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan, İrlanda Hükümetinin kararı temyize götüreceğini söylemişti.

Mustafa BİLGİN

O-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...