Hollanda’dan Skandal Türkiye Uyarısı

0
55

Son dönemde Hollanda-Türkiye hattında yaşanan gerilim, Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile alevlendi. Hollandalı yetkililer: Türkiye, Rusya, Çin ve İran’a gidecek vatandaşlarına sadece içi boş telefon ve dizüstü bilgisayar götürme uyarısı yaptı. Yetkililer, siber casusluğun Türkiye’de yaygın olduğunu iddia etti.

Hollanda, bürokratlara seyahat öncesi güvenlik duvarı yükseltilmiş yeni telefon verecek. Başbakan Rutte ile Çin’e gidecek bürokratlar ise, önemli bilgiler içeren metinlerin bilgisayar çıktısını alarak, bu kâğıtları yanlarından hiç ayırmadıkları şifreli çantalarda taşıyacak.

Başbakanı Rutte, cuma günü geçen yıl yapılan anayasa değişikliği referandumunda olduğu gibi, erken seçim öncesi Türk hükümet üyelerini Hollanda’da görmek istemediklerini açıkladı. Bunun 2017 Mart’ında olduğu gibi kamu düzenini bozacağını ileri süren Rutte, Hollanda’da ki Türkiye kökenli seçmenlere baskı uygulanmasını da önlemek istediklerini dile getirdi.

Türkiye kökenli göçmenlerin yoğunlukta olduğu ve Türk politikacıların ziyaret etmek isteyebileceği kentlerin belediye başkanları ile görüşeceğini açıklayan Rutte, “Gerçek şu ki, konuşma ve toplanma özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğümüz var, ama bu sınırsız değil.”

Sponsorlu

Türkiye’deki gelişmelerden dolayı kaygılı olduğunu belirten Rutte, Türkiye, demokratik gelişmeler konusunda yanlış yolda iddiasında bulundu. Rutte, Avrupa Birliği Komisyonu’nun da hafta başında Türkiye’de ki siyasal gelişmelere ilişkin kaygılarını dile getirdiğini anımsattı.

Gözde Nur MERAL

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

                                                                                                                

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here