Protestocular Polisle Çatışıyor

İran’ın muhalif internet sitesi Kaleme, Başkent Tahran’da muhaliflerle polis arasında çatışma çıktığını duyurdu. Siteye göre, polis göstericileri dağıtmak için biber gazı kullanıyor. İran’da muhalefetin önde gelen iki ismi Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi’nin de dün tutuklandığı bildirilmişti. “Kaleme”ye göre, Musavi ile Kerrubi cezaevine gönderildi. İki muhalefet liderinin başkent Tahran’daki Haşmetiye cezaevine konuldukları belirtildi. Musavi’nin sahip olduğu “Kaleme” internet sitesinin bildirdiğine göre, İran’da Adalet Bakanlığı yetkililerinden tutuklamalarla ilgili bilgi alınamadı.

ABD ve Almanya’da temsilcilikleri bulunan “İran-Uluslararası İnsan Hakları Girişimi” örgütü, Musavi ile Kerrubi’nin, “halkı hükümete karşı protesto yapmaya kışkırtma suçundan” iki haftadır ev hapsinde olduklarını bildirdi. İran Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili ise Musavi ile Kerrubi’nin bugün tutuklanarak hapse atıldıklarını yalanladı. Fars ajansı, adını belirtmediği yetkilinin şu açıklamasını verdi: “Musavi ile Kerrubi şu anda evlerindedirler. Sadece iletişim olanaklarına kısıtlama getirilmiştir.”

(tuicakademi, radikal)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...