Putin’den Ortaçağ Haçlı Seferi Benzetmesi

0
66

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’den Libya operasyonuna karşı sert açıklama geldi. Libya’ya yapılan askeri operasyonları ve Birleşmiş Milletler müdahale kararını Ortaçağlardaki haçlı seferlerine benzeten Putin, ABD’nin sorun yaşayan ülkelere müdahale etmesinin alışkanlık haline geldiğini söyledi. Putin, “Burada ne utanma, ne de mantık var” eleştirisi getirdi.

Libya’ya karşı askeri müdahaleler yapan Batı dünyasını, “haçlı seferlerine” benzeten Putin, Kaddafi yönetiminin demoktatik olmadığını, ancak bunun askeri müdahaleyi gerektirmediğini belirtti. Rusya Başbakanı, “Libya rejimi demokratik ülke kriterlerine uymuyor.

Ancak bu her isteyenin o ülkenin iç politikasına karışacağı anlamına gelmiyor” ifadesini kullandı. Ayrıca Putin, batılı ülkelerin müdahale kararının yetersiz ve zararlı olduğunu kaydetti. Ayrıca, Rusya’da Kremlin yanlısı gruplar barılı ülkelerin Libya askeri müdahalesini protesto etti. Rusya’nın başkenti Moskova’da Kremlin yanlısı Naşi ve Stal (Çelik) adlı genç gruplar, batılı ülkelerin büyükelçiliklerin önünde toplanarak Libya’ya yönelik operasyonu protesto etti.

Sponsorlu

Stal lideri Oleg Sokolov Ria Novosti haber ajansına yaptığı değerlendirmede, “Bu saldırıda halen sivil ve masum insanlar öldürülmeye devam ediyor. Biz batılı ülkelerin Libya’nın egemenlik hakkına müdahale etmeyi ve sivillere yönelik saldırıyı durdurmasını istiyoruz” dedi.  

(tuicakademi-cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here