Putin’den Ortaçağ Haçlı Seferi Benzetmesi

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’den Libya operasyonuna karşı sert açıklama geldi. Libya’ya yapılan askeri operasyonları ve Birleşmiş Milletler müdahale kararını Ortaçağlardaki haçlı seferlerine benzeten Putin, ABD’nin sorun yaşayan ülkelere müdahale etmesinin alışkanlık haline geldiğini söyledi. Putin, “Burada ne utanma, ne de mantık var” eleştirisi getirdi.

Libya’ya karşı askeri müdahaleler yapan Batı dünyasını, “haçlı seferlerine” benzeten Putin, Kaddafi yönetiminin demoktatik olmadığını, ancak bunun askeri müdahaleyi gerektirmediğini belirtti. Rusya Başbakanı, “Libya rejimi demokratik ülke kriterlerine uymuyor.

Ancak bu her isteyenin o ülkenin iç politikasına karışacağı anlamına gelmiyor” ifadesini kullandı. Ayrıca Putin, batılı ülkelerin müdahale kararının yetersiz ve zararlı olduğunu kaydetti. Ayrıca, Rusya’da Kremlin yanlısı gruplar barılı ülkelerin Libya askeri müdahalesini protesto etti. Rusya’nın başkenti Moskova’da Kremlin yanlısı Naşi ve Stal (Çelik) adlı genç gruplar, batılı ülkelerin büyükelçiliklerin önünde toplanarak Libya’ya yönelik operasyonu protesto etti.

Stal lideri Oleg Sokolov Ria Novosti haber ajansına yaptığı değerlendirmede, “Bu saldırıda halen sivil ve masum insanlar öldürülmeye devam ediyor. Biz batılı ülkelerin Libya’nın egemenlik hakkına müdahale etmeyi ve sivillere yönelik saldırıyı durdurmasını istiyoruz” dedi.  

(tuicakademi-cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...