Sarkozy Hezimete Uğradı

Fransa’da il genel meclislerinin yenilenmesi için ilk turu yapılan dünkü kanton seçimlerinde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin iktidar partisi Halk Hareketi Birliği hezimete uğradı.

Libya’ya yönelik askeri operasyonlar düzenleyen NATO askeri güçlerinin başını çeken Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dün gece iç siyasette sert bir darbe yedi.

Dün gece yapılan kanton bölge seçimlerinde Nicolas Sarkozy’nin iktidar partisi Halk Hareketi Birliği ülke çapında sadece yüzde 17,13 oy alırken, ana muhalefet partisi Sosyalist Partisi’nin (PS) yüzde 25,11 oyla ilk sırada geldiği seçimlerde, son birkaç aydır aşırı sağcı lider Jean-Marie Le Pen’in kızı Marine Le Pen tarafından yönetilen Milli Cephe (FN), yüzde 15,26 oyla üçüncü en fazla oy alan üçüncü parti oldu.

Ayrıca, Fransız Komünist Partisi ve Sol Parti’den oluşan “Sol Cephe” oyların yüzde 9’unu alırken, Yeşiller 8,3’te kaldı. Dün yapılan seçimlerde ülke tarihinin seçimlerine katılım oranının en düşük olduğu oylama olduğu açıklandı.

Seçimlerin ilk turu, kamuoyu anketlerinin de son haftalarda üst üste gösterdiği gibi, Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin partisinin sert düşüşte, ana muhalefetteki sol partiler ve aşırı sağın ise yükselişte olduğunu açığa vurdu. Fransız siyaset gözlemcileri Nicolas Sarkozy’nin partisinin, son yıllarda aşırı sağın söylemini kullanarak politika yapmaya çalışmasının bedelini ödediği görüşünde birleşiyor.

Milliyetçi seçmenin oylarına yatırım Sarkozy 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasında o güne kadar sadece aşırı sağın seçim malzemesi olan, kaçak göçmenler, yabancı kökenlilerin yoğun yaşadığı büyük kent banliyölerindeki asayiş sorunları ve İslam’ın Fransa’daki yeri gibi temaları kullanarak milliyetçi seçmenin oylarını çekmişti.

Ancak, Sarkozy bu alanlarda verdiği sözlerin hemen hiçbirini somutlaştıramadığı için aşırı sağcı seçmenin şimdi “yuvaya” döndüğü yorumları yapılıyor. Sarkozy’nin partisi UMP’nin son aylarda İslam ve laiklik üzerine başlattığı toplumsal tartışmalar iç siyasette polemik konusu olmaya devam ediyor.

UMP’nin son olarak geçtiğimiz günlerde internet sitesinde “Fransız Müslümanlar” terminolojisini kullanması da büyük tepki çekmişti. Seçimlerin ilk turu, geleneksel olarak her türlü seçimin ikinci turunda ittifak yapan sol ve çevreci partilerin elde ettiği oy oranının yüzde 50 sınırına dayandığını da ortaya çıkardı.

Sol partiler gelecek yılki Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına kanton seçimlerinde aldıkları olumlu skorla girecekler. Bu grubun içindeki en önemli siyasi hareket olan PS’nin cumhurbaşkanı adayını bu yıl Ekim ayında belirlemesi bekleniyor. Şu anda IMF genel müdürlüğü görevini yürütmekte olan ve PS’nin sağ kanadının temsilcisi olarak bilinen Dominique Strauss-Kahn’ın da aday adayları arasında yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

(tuicakademi- dw-world)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...