Ratko Mladiç Yakalandı!

Sırbistan Basını, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama istemiyle aranan Ratko Mladiç yakalandı haberini duyurdu.

Sırp polisinden yapılan açıklamada, tutuklanan kişini fiziksel özelliklerinin Mladiç’e benzediğini fakat kesin sonucun alınması için DNA yapılacağı açıklandı.  

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise yakalanan kişinin Mladiç olduğunu açıkladı. Tadiç, Mladiç’in yakalanmasını açıkladığı toplantıda Avrupa Birliği’ne mesaj gönderdi: “Bugün tarihimizin bir bölümünü kapattık. Bütün savaş suçları cezalandırılmalı. Yakın tarihimizin zorlu bir sürecine nokta koyduk. Savaş suçlarına karşı yaklaşımımız, Sırbistan’ı ve Sırpları tüm dünyada saygın bir yere getirdi.  Mladiç’in yakalanmasını sağlayanlarla gurur duyuyorum. Herkese teşekkür ediyorum. Çevre ülkeleri onlara uzattığımız eli görürler diye düşünüyorum. Böylece AB üyeliği kapılarının bize açıldığını düşünüyorum…”.

Sırbistan’ın AB’ye girebilmesi için Bosnalı Sırpların Komutanı Ratko Mladic’i yakalayarak, BM Savaş Suçları Mahkemesi’ne teslim etmesi gerekiyordu. Mladic’in yakalandığı, AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton’un Sırbistan ziyareti sırasında açıklandı.

Soykırım yapmak ve insanlığa karşı suç işlemek ile de itham edilen Ratko Mladiç, halen Avrupa’da en çok aranan kişi olarak görülüyor.Mladiç, eski Yugoslavya’da 1992-1995 yılları arasındaki iç savaşta işlenen suçlar nedeni ile Birleşmiş Milletler Savaş Suçları Mahkemesi tarafından aranıyor.

Bu suçlar arasında Bosna Hersek’in Srebrenitza kasabasında 1995’te yaklaşık 8000 Müslüman’ın katledilmesi de var.16 yıldır aranan Ratko Mladiç’in Sırbistan’da milliyetçi bazı kesimlerin korumasında olduğuna inanılıyordu.

(tuicakademi-BBC-ntvmsnbc-cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...