Ratko Mladiç Yakalandı!

Sırbistan Basını, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama istemiyle aranan Ratko Mladiç yakalandı haberini duyurdu.

Sırp polisinden yapılan açıklamada, tutuklanan kişini fiziksel özelliklerinin Mladiç’e benzediğini fakat kesin sonucun alınması için DNA yapılacağı açıklandı.  

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise yakalanan kişinin Mladiç olduğunu açıkladı. Tadiç, Mladiç’in yakalanmasını açıkladığı toplantıda Avrupa Birliği’ne mesaj gönderdi: “Bugün tarihimizin bir bölümünü kapattık. Bütün savaş suçları cezalandırılmalı. Yakın tarihimizin zorlu bir sürecine nokta koyduk. Savaş suçlarına karşı yaklaşımımız, Sırbistan’ı ve Sırpları tüm dünyada saygın bir yere getirdi.  Mladiç’in yakalanmasını sağlayanlarla gurur duyuyorum. Herkese teşekkür ediyorum. Çevre ülkeleri onlara uzattığımız eli görürler diye düşünüyorum. Böylece AB üyeliği kapılarının bize açıldığını düşünüyorum…”.

Sırbistan’ın AB’ye girebilmesi için Bosnalı Sırpların Komutanı Ratko Mladic’i yakalayarak, BM Savaş Suçları Mahkemesi’ne teslim etmesi gerekiyordu. Mladic’in yakalandığı, AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton’un Sırbistan ziyareti sırasında açıklandı.

Soykırım yapmak ve insanlığa karşı suç işlemek ile de itham edilen Ratko Mladiç, halen Avrupa’da en çok aranan kişi olarak görülüyor.Mladiç, eski Yugoslavya’da 1992-1995 yılları arasındaki iç savaşta işlenen suçlar nedeni ile Birleşmiş Milletler Savaş Suçları Mahkemesi tarafından aranıyor.

Bu suçlar arasında Bosna Hersek’in Srebrenitza kasabasında 1995’te yaklaşık 8000 Müslüman’ın katledilmesi de var.16 yıldır aranan Ratko Mladiç’in Sırbistan’da milliyetçi bazı kesimlerin korumasında olduğuna inanılıyordu.

(tuicakademi-BBC-ntvmsnbc-cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...