Rektöre Kırmızı Boyalı Protesto

Kosova’da rektörün kürsüde konuşma yaptığı esnada kürsüye yaklaşan 2 kişi yanlarında getirdikleri 3 şişe kırmızı boyayı rektörün yüzüne ve elbisesine döktü.

Kosova’da Priştine Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muje Rugova, üniversitenin 41. kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenen programda konuşma yaptığı esnada “Kendin Karar Al” adlı sivil toplum hareketi üyesi 2 kişi kürsüye yaklaştı ve yanlarında getirdikleri 3 şişe kırmızı boyayı rektörün yüzüne ve elbisesine döktü.

Protesto ile bir süre şaşkınlık yaşayan rektör, sonrasında hiçbir şey olmamış gibi konuşmasına devam ederek, ”Demokraside böyle şeyler olur. Arnavut halkı kırmızıyı sever bu nedenle beni de kırmızıya boyadıkları için kızmıyorum” dedi. Bu arada rektöre boyalı saldırıda bulunan 2 kişi polis tarafından gözaltına aldındı. Saldırıya uğrayan rektör hakkında üniversitede yolsuzluk yaptığına dair haberler Kosova basınında zaman zaman yer alıyor.

Kendin Karar Al Hareketi (Levitzja Vetevendosje)

Rektöre boyalı saldırı gerçekleştiren hareket, daha önce de birçok kez benzeri protesto gösterilerinde bulunmuştu. Kosova’da Türk dilinin resmi olduğu tek belediye olan Prizren Belediyesi’nde, anayasa mahkemesinin almış olduğu karar doğrultusunda belediye logosunda Türkçe ve Boşnak dilinde de belediye ibarelerin yer alması kararlaştırılmış, grup üyeleri logoda sadece Arnavutça’nın yer almasını isteyerek meclis üyelerinin oylama için belediye binasına girişini engellemek için binanın kapı girişine kırmızı renkte boya dökmüşlerdi.

(tuicakademi, rtk)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...