Resmi Koalisyon Görüşmelerine Doğru Adım

Alman Başbakan Angela Merkel’in Partisi Hristiyan Demokrat Birliği(CDU) ve Martin Schulz’un partisi Sosyal Demokrat Parti, Pazar günü başlayan hazırlık görüşmesini Cuma günü tamamlandılar. Görüşme sonuçları gelecek müzakerelerin resmi olarak yapılması ve büyük koalisyonu kurmak için adım olacağı yönünde.

Angela Merkel, Berlin haber konferansında yaptığı konuşmada görüşmedeki katılımcıların ön şartlarının, eleştirilerinin üstesinden geldiğini; Martin Schulz ise yaptığı açıklamalarda Sosyal Demokrat müzakerecilerin ön anlaşmayı onayladığını, sonuçlardan memnun olduklarını dile getirdi. Kasım Ayı hazırlık görüşmeleri Hür Demokrat Parti tarafından reddedilmişti. Eylül Seçimlerinin ardından Martin Schulz, Merkel’in muhafazakar partisi ile yeni bir koalisyon partnerliğini reddetmişti. Son hazırlık görüşmesinde Hristiyan Demokrat Parti’nin fikirlerine Schulz’un partsinin taviz verdiği görülüyor. Çünkü son görüşmede Sosyal Demokrat Parti’nin savunduğu vergi oranlarının yükseltilmesi, mülteciler için aile birleşmeleri ve yeni Sağlık Sigortası konsepti fikirlerinin görüşmede tersi sonuçlandı. Sosyal Demokratlar hazırlık görüşmesinin 1 gün boyunca süren son evresinde orta yol bulduklarını bildirdiler. Pazar Gününden beri süren ön görüşmede 28 sayfalık bir politika dökümanı oluşturuldu.Anlaşmaya varılan konular:

Aile Birleşimi: Müzakereciler mültecilerin ailelerini geri getirmek için sınırlı koruma statüsü ile mültecilerin haklarını askıya almıştı. Yeni dökümanda bunun ayda 1,000 kişi ile sınırlandırlacağı ve özellikle sığınmacı sayılarının yılda 180,000 ve 220,000 kişi işe sınırlandırılacağı kararlasştırıldı.

Üst Vergi: Müzakereciler artık vergileri yükseltmeyi planlamıyor. %45 de kalmaya devam edecek.

Sağlık Sigortası: İşçiler ve İşveren katkılarının eşitliği düzenlemesi

Suudi Arabistan ile Silah Anlaşmaları: Müzakereciler aslında silahlanmama konusuna değindiler ve Yemen savaşı devam ettikçe herhangi bir silah ihracatı yapılmayacak.

Ayrıca görüşmelerde Türkiye yükümlülükleri yerine getirmediği sürece vize serbestisi olmayacağı ve AB yeni fasıllarının açılmayacağı ve mevcut fasılların kapatılmayacağı konusunda taraflar anlaşmaya vardı.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...