Rolandas Barysas: “Erdoğan Karizmatik Bir Lider”

Litvanya’nın en büyük ekonomi gazetesi Verslo Zinios’un Editörü Rolandas Barysas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın doğu ile batıyı birleştiren azimli ve karizmatik bir lider olduğunu söyledi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen ‘Küresel krizden sonra ayakta kalmak: Model ülke olarak Türkiye’ başlıklı bir konferans sonrasında gazetecilerle konuşan Barysas, “Türkiye’de iç politikada nasıl göründüğünü tam olarak bilemiyorum ama uluslararası arenada kendisini takip eden bir gazeteci olarak, Başbakan Erdoğan’ın oldukça iyi bir yönetim sergilediğini söyleyebilirim. Kendisi hedefleri olan güçlü bir lider ve bu hedefleri gerçekleştirmek için azimle çalışıyor.” dedi.  Farklı zamanlarda çeşitli defalar Türkiye’de bulunduğunu belirten Barysas “Şunu çok açık bir şekilde söyleyebilirim. Türkiye son zamanlarda dev bir gelişim gerçekleştirdi. Türkiye’ye buradan baktığımda modern bir toplum meydana getirmek için güçlü bir irade görüyorum.” dedi.

Türkiye’de çok büyük bir girişimci ruhun olduğunun altını çizen Barysas, “Ben girişimci ruhu severim. Bu ruh hükümet tarafından ne baskı altına alınmalı ne de yok sayılıp dışlanmalı tam aksine cesaretlenmeli. Türkiye’ye baktığım zaman girişimci ruhu teşvik eden bir ülke görüyorum. Sanırım son yıllardaki gelişimin en büyük tetikleyicisi hükümetin bu tavrıdır.” şeklinde konuştu. En son geçtiğimiz yıllarda Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirten Barysas, “Türkiye’de iş dünyası ile hükümet arasında uygun bir işbirliği olduğu görünüyor. Devlet ve özel sektör küresel pazarda rekabet edebilmek için aynı anda ortak bir şekilde hareket edebiliyor. Bu oldukça önemli bir şey.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan’ı yakından takip ettiğini belirten Barysas, “Türkiye’de iç politikada nasıl göründüğünü tam olarak bilemiyorum ama uluslararası arenada kendisini takip eden bir gazeteci olarak, Başbakan Erdoğan’ın oldukça iyi bir yönetim sergilediğini düşünüyorum. Hükümeti sürekli güçlendirmek konusunda oldukça başarılıdır. Kendisi hedefleri olan güçlü bir lider ve bu hedefleri gerçekleştirmek için azimle çalışıyor. Ciddi bir liderlik karizması olduğu çok açık. Kendisinin Türkiye’nin komşularıyla ilişkilerini geliştirmesindeki katkılarını kim inkar edebilir? Erdoğan, kıtalar arasında bağlantı kuran liderlerden biri.” dedi.

Barysas, “Türkiye’nin küresel mali kriz esnasında sergilediği ekonomik performans hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi. “Makroekonomik veriler oldukça etkileyici. Neden bahsettiğimi Türkiye’nin makroekonomik verilerini Avrupa’nın birçok ülkesiyle karşılaştırdığınızda daha iyi anlayabilirsiniz. Türkiye şu anda bu konuda birçok AB ülkesinden çok daha iyi durumdadır.”

(cha, tuicakademi)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...