Romanya Başbakanı Mihai Tudose İstifası Üzerine Yeni Ve İlk Kadın Başbakan: Viorica Dancila

Romanya Başbakanı Mihai Tudose, Sosyal Demokrat Parti’nin (PSD) Ulusal Yönetim Komitesi toplantısını sonrasında, görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Mihai Tudose, toplantı çıkışında basına yaptığı açıklamada, yeni başbakan atanana kadar beklemeyeceğini belirterek, partisinin yeni bir hükümet kurmaya karar verdiğini söylemişti. Tudose, daha fazla otoyol ve hastane yapmadığı için kendisini suçladığını ama 2017 yılını da kötü kapatmadığını ve  hiçbir şeyden pişman  olmadığını da sözlerine eklemişti.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus İohannis, başbakanlık görevinden istifa eden Mihai Tudose’in yerine, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti’nin (PSD) Adayı, Avrupa Parlamentosu Üyesi Viorica Dancila’yı, ülkenin yeni başbakanı olarak atadı. Ülkenin yeni başbakanı olarak seçilen 54 yaşındaki Dancila, 7 ay içerisinde Romanya’nın 3. Başbakanı oldu.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Cotroceni Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, yeni hükümetin kurulması, başbakanın atanması hakkında bir çok görüş ve düşünce dinlediğini, siyasetçilerin görüşlerini de aldığını, sosyal medyadaki sıradan vatandaşların yorumlarını da takip ederek karar verdiğini sözlerine ekledi. Iohannis, Dancila’nın atanmasının 1 Şubat’a kadar parlamento ve yeni bir hükümet tarafından hızla onaylanması talebinde bulundu.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...