Rum Kesiminden Türkiye’ye Şaka Gibi Çağrı

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Lideri Anastasiadis, ada açıklarında doğal gaz arama faaliyetlerinin Türkiye tarafından engellendiğini savundu. Bunun durdurulması halinde, Kıbrıs  müzakerelerine yeniden başlamak istediğini ileri sürdü.

Kıbrıslı Rumların ,etnik bölünmüş ada etrafında petrol ya da gaz aramalarını engellemeye çalışan ve Kıbrıs’ın denizaşırı bazı bölgelerinin kendi yargı yetkisi kapsamına girdiğini belirten Türkiye’den hiçbir tepki yoktu.

Anastasiades cuma günü Brüksel’deki diğer Avrupa Birliği liderlerine konuyla ilgili bir konuşma yaptı. Yetkili, Kıbrıs’ın petrol ve doğal gaz arama planlarını sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, bloğun son olaylara yol açan faaliyetlerini durdurmak için Türkiye’yi aradığını söyledi.

“Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin söylemleri, yasa dışıdır, makul değildir. Bunlar, Kıbrıs halkının çıkarlarına yanıt vermiyor.” çıkışını yapan Rum lider, Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs’ı, Rumların MEB’deki sözde ‘meşru haklarını ihlal etmeyi sonlandırmaya davet ettiğini’ belirtti.

Anastasiadis,” Doğalgaz için araştırma yapan Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıs’ın uluslararası kabul görmüş hükümetini yönetiyorlar. Kıbrıslı Türkler, Kuzey Kıbrıs’ta sadece Ankara tarafından tanınan ayrılıkçı bir devlet işletiyorlar.” dedi.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...