Rum Kesiminden Türkiye’ye Şaka Gibi Çağrı

0
119

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Lideri Anastasiadis, ada açıklarında doğal gaz arama faaliyetlerinin Türkiye tarafından engellendiğini savundu. Bunun durdurulması halinde, Kıbrıs  müzakerelerine yeniden başlamak istediğini ileri sürdü.

Kıbrıslı Rumların ,etnik bölünmüş ada etrafında petrol ya da gaz aramalarını engellemeye çalışan ve Kıbrıs’ın denizaşırı bazı bölgelerinin kendi yargı yetkisi kapsamına girdiğini belirten Türkiye’den hiçbir tepki yoktu.

Anastasiades cuma günü Brüksel’deki diğer Avrupa Birliği liderlerine konuyla ilgili bir konuşma yaptı. Yetkili, Kıbrıs’ın petrol ve doğal gaz arama planlarını sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, bloğun son olaylara yol açan faaliyetlerini durdurmak için Türkiye’yi aradığını söyledi.

“Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin söylemleri, yasa dışıdır, makul değildir. Bunlar, Kıbrıs halkının çıkarlarına yanıt vermiyor.” çıkışını yapan Rum lider, Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs’ı, Rumların MEB’deki sözde ‘meşru haklarını ihlal etmeyi sonlandırmaya davet ettiğini’ belirtti.

Sponsorlu

Anastasiadis,” Doğalgaz için araştırma yapan Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıs’ın uluslararası kabul görmüş hükümetini yönetiyorlar. Kıbrıslı Türkler, Kuzey Kıbrıs’ta sadece Ankara tarafından tanınan ayrılıkçı bir devlet işletiyorlar.” dedi.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here