Rus Uzmanlar Endişeli

Son günlerde Ortadoğu’da devam eden ayaklanmalar ve bunların neticesinde tüm Dünya’nın gözünün Ortadoğu’ya çevrildiği bir noktada Rus uzmanlar petrol fiyatlarının uzun zamandır görülmemiş bir seviyede artabileceğini belirtiyorlar. Libya’da devam eden isyan neticesinde Libya’nın petrol üretiminin tehlikeye girmesi petrol fiyatlarının bir haftada %15 civarında bir artış göstermesine sebep oldu. Eğer bu ayaklanmalar devam ederse ve gerekli önlemlerin alınmaması durumunda petrol varil fiyatlarının 130 $ ın üstüne çıkması bekleniyor. 2008 krizinde petrol fiyatları 147 dolar civarında seyrederken uzmanlar ilerleyen günlerde Ortadoğu’daki ayaklanmaların diğer bölgelere de ulaşması halinde 159 $ civarında bir petrol varil fiyatı şekilleneceğini belirtmekte ve durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermekteler.

Rus uzmanlar: “Petrol fiyatları görülmemiş bir artış gösterebilir”

Mısır’da da ayaklanmalar olmasına rağmen Süveyş’den geçen petrolün bundan etkilenmemesine rağmen Libya’daki olayların diğer bölgeler sıçraması halinde varil fiyatlarının 150 $ ve üstüne çıkması olasılığında Rusya Petrol ve Doğalgaz Birliği Başkanı Şmal “Arktik bölgesinde yatırım çok pahalı. Ancak petrol varil fiyatları 150 doları bulursa bu bölgede çalışmalara başlanabilir” şeklindeki açıklaması ile Rusya’nın bölgedeki olayların seyrine göre Rus Enerji Politikası’nda bir takım değişimler gösterebileceğini belirtti.

 

(tuicakademi – cha)      Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...