ABD’ye Göre Türkiye’nin Demokrasisi Güçlü

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Türkiye’nin çok güçlü bir demokrasi, çok canlı ve özgür bir basına sahip olduğunu belirterek, “Ancak gazetecilerin spesifik vakalarda yıldırılmakta olduğunun görüldüğü belirli durumlara dair kaygılarımızı dile getirdiğimiz açıklamalarımızın da arkasındayız” dedi.

Crowley’nin, Washington’daki Yabancı Basın Merkezinde düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci, “İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, ‘Türkiye, basın özgürlüğü açısından Amerika’dan daha çok basın özgürlüğünün olduğu bir ülkedir’ şeklindeki açıklamasına katılıp katılmadığını” sordu. Gazeteciye “ABD’den daha mı ileri?” diye soran Crowley, salondaki gazetecileri işaret ederek, “O halde anket düzenlemeliyim. Eğer Türk medyası geniş kar getiriyorsa, bu ülkedeki bazı medyadan daha ileride olabilirsiniz. Bence bu ülkedeki birçok gazeteci, sürdürülebilir bir iş modeli bulmaya çalışıyor” diye esprili bir yanıt verdi.

Crowley, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg’in Azerbaycan ve Ermenistan’ı kapsayan bölge ziyareti ile Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci ve Yukarı Karabağ meselesiyle ilgili sorular üzerine, ‘Bu durumlarda ülkelerin kendilerinin isteğinden daha fazlasını isteyemeyiz, ancak tabii ki gerilimleri düşürmenin yollarını bulma ve bu süreçleri ileri götürmeye yardım etme çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Ama şuanda durumların zor olduğunu da anlıyoruz’ dedi.

 

(tuicakademi)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...