Rusya: Libya’ya Karşı Yaptırımlar Etkili Bir Yöntem Değil

300 ile 1000 arasında göstericin yaşamını yitirdiği Kuzey Afrika’nın petrol zengini ülkesi Libya’da ayaklanmalar onuncu gününe girerken, uluslararası kamuoyuna ateş eden Libya yönetimine nasıl bir karşılık verileceği konusunda kararsızlıklar görülüyor. Fransa ve Almanya Avrupa Birliği ülkelerinin Libya’ya yaptırım kararı alarak petrol ile ilgili anlaşmaların kesilmesini talep ederken, Rusya herhangi bir yaptırım kararının fayda getireceğini düşünmüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksander Lukaseviç basına yaptığı değerlendirmede, ‘Saldırgan yaklaşım sorunu daha çözülmez hale getirebilir. Yaptırımlar bazen etkili olabiliyor ancak bölgede, uluslararası toplumun uygulayacağı yaptırımların etkili bir yöntem olabileceğini söylemek zor.’ dedi.

Diğer taraftan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve AB Dış Politika Komiseri Catherine Ashton ortak yayınladıkları bildiride barışçıl göstericilere karşı askeri güç kullanılmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı ve Libya yönetimini kınadı. Rusya ve AB barışçıl bir yöntemle bölgede demokratikleşme hareketlerinin gerçekleşmesi çağrısı yaptı.

 

(tuicakademi) – cha

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...