Rusya, ABD’nin Beyaz Miğferleri Finanse Etmeyi Durdurmasının Muhtemel Nedenini Açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgorKonaşenkov, ABD’nin Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ile bağlantılı olarak Suriye Sivil Savunması adıyla kurulan ve daha sonra Beyaz Miğferler adını alan grubu finanse etmeyi durdurmasının muhtemel nedenini açıkladı.

Konaşenkov’a göre kararın arkasında Doğu Guta’ya bağlı Duma’da ki kimyasal saldırı provokasyonunda çok sayıda bulgu ve görgü tanığının çıkmasına izin verilmesi yatıyor.

Konaşenkov, “7 Nisan’da Duma’da düzenlenen sözde kimyasal saldırı hakkında en çok sesi çıkan ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin temsilcilerinin Beyaz Miğferler’in yaptığı provokasyonun canlı şahitleriyle konuşmak istememesi anlaşılır gibi değil. ABD’nin gruba desteğini kestiği bilgisi bundan dolayı mı servis edildi? Halbuki, bugün korkunç provokasyonla ilgili çok sayıda bulgu ve görgü tanığı ortaya çıktı ve sanırım, herkes her şeyi anladı” ifadelerini kullandı.

‘OPCW, Duma’da ki Çalışmalarını Tamamladı’

Konaşenkov, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarının Duma’daki sözde kimyasal saldırıyla ilgili çalışmalarını tamamladığını belirtti.

“OPCW uzmanları, iki daireyi ziyaret etti ve buradan numuneler aldı. Militanlara ait laboratuvarı ve kimyasal silah deposunu da ziyaret eden uzmanlar, Duma’daki hastaneye giderek ilçe sakinleriyle ve Beyaz Miğferler’in provokasyon videosunda yer alanlarla konuştu” diye devam eden Konaşenkov, OPCW heyetinin hazırlayacağı raporu beklediklerini kaydetti.

‘Yermuk’un Yüzde 65’ten Fazlası Ordunun Konrolünde’

Konaşenkov, Suriye ordusunun Başkent Şam kırsalındaki Yermuk’ta bulunan IŞİD militanlarına karşı yürüttüğü operasyon hakkında da bilgi verdi. Ordunun IŞİD’i yenilgiye uğratmak üzere olduğunu söyleyen Konaşenkov, Yermuk’un yüzde 65’ten fazlasının militanlardan temizlendiğinin altını çizdi.

Konaşenkov, Yermuk’un tamamen ele geçmesiyle birlikte Şam kırsalının tamamının militanlardan kurtarılmış olacağını vurguladı.

‘ABD, Rukban Kampı’na, Tanf’a ve Rakka’ya İnsani Yardım Sevkiyatlarını Engelliyor’

Diğer taraftan Konaşenkov’a göre ABD, Rukban sığınmacı kampına, Tanf’a ve Rakka’ya uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan insani yardım sevkiyatlarını bloke ediyor.

Sadece Rukban kampında çoğunluğu kadın, yaşlı ve çocuklardan oluşan yaklaşık 50 bin kişinin insani yardımlara ihtiyacı olduğunu kaydeden Konaşenkov, ABD’nin insani yardımların yalnızca kendi kontrolü altındaki yasa dışı gruplara dağıtılmasında ısrarcı olduğunu vurguladı.

 

Hilal DURSUN

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...