Türk Akımı’nın İlk Aşaması Tamamlandı

Rusya’daki doğalgaz rezervlerini Karadeniz üzerinden Güney ve Güneydoğu Avrupa’ya taşıyacak olan Türk Akım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı’nı oluşturan iki hattan ilkinin derin denizlerdeki  inşası tamamlandı, hat Karadeniz kıyısına ulaştı.

Dünyanın en büyük inşaat gemisi olan ve Türk Akım’ın yapımını üstlenen Pioneering Spirit, bu süreçte açık denizde günlük ortalama 4,3 kilometre boru döşedi. Gemi, 2018 yılının Şubat ayında iki kez günlük 5,6 kilometrelik hız kaydederek rekor kırdı.

Proje, takvime uygun şekilde Rusya ve Türkiye kıyısında ve Karadeniz’de eş zamanlı olarak hayata geçiriliyor. Türkiye’nin Trakya kıyısında Kıyıköy Beldesi, yakınındaki alım terminalinin yapımı da sürüyor. Karadaki çalışmaların sonuçlandırılmasıyla beraber ilk hat tamamlanmış olacak.

Çalışma programı uyarınca, Pioneering Spirit Gemisi ikinci hattın açık denizdeki yapımına 2018 yılının üçüncü çeyreğinde devam edecek.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller konuya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Türk Akım Projesi başarıyla hayata geçiriliyor. Birinci hattın tamamlanmasıyla önemli bir eşik aşılmış bulunuyor. İnşaat tüm hızıyla sürüyor. Boru döşeme çalışmalarımızın başladığı 7 Mayıs 2017 tarihinden bu yana 1161 kilometre boru döşendi. Bu da doğalgaz boru hattımızın toplam uzunluğunun yüzde 62’sine karşılık geliyor. Türk Akım, Türkiye ve Avrupa’nın enerji güvenliğine tartışılmaz bir katkı yapacak.”

Gazprom, Türk Akımı doğal gaz boru hattını 2019 yılında tamamlamayı hedefliyor.

Rus doğalgazını Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya gibi ülkelere taşıyacak olan projenin ikinci hattının inşası ise 2018’in üçüncü çeyreğinde başlayacak.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, bu ay içerisinde yaptığı açıklamada, Türk Akımı Projesi’nin kara bölümünün inşası için hâlen Ankara’dan onay alınmadığını duyurmuştu.

Rus gazının Avrupa’ya ulaştırılmasında yeni bir rota olarak düşünülen Türk Akımı Projesi, Rusya’nın Almanya’dan sonra en büyük doğal gaz ihracatçısı olan Türkiye’ye de daha fazla gaz tedariki yapılmasını öngörüyor. Türk Akımı her biri 15,75 milyar metreküplük 2 hattan oluşuyor. Toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak boru hatlarından ilki Türkiye’ye doğalgaz arzı sağlarken, diğer hat Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşacak.

Türk Akım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı Nedir?

Türk Akım, Karadeniz altından ilerleyerek Rusya’dan Türkiye’ye ve Türkiye’nin komşu ülkelerine doğalgaz tedarik edecek bir boru hattı projesidir. Türk Akım’ı oluşturan boru hatlarından ilki Türkiye’nin, ikincisi ise Güney ve Güneydoğu Avrupalı tüketicilerin doğalgaz ihtiyacına yanıt verecektir. Hatlardan her biri yılda 15,75 metreküp doğalgaz aktarım kapasitesine sahip olacaktır. 7 Mayıs 2018 tarihinde başlayan açık deniz boru hattı yapımından, Gazprom PJSC iştiraki olan South Stream Transport B.V. şirketi sorumludur.

Türkiye halen Gazprom’un ikinci en büyük alıcı ülkesi konumundadır. Rus doğalgazı Türkiye’ye halen Mavi Akım ve Batı Hattı adlı iki boru hattı üzerinden iletilmektedir. Gazprom, Türkiye piyasasına 2017 yılında aktardığı doğalgaz miktarı olan 29 milyar metreküp, 2016 yılına göre 4,3 milyar metreküp (%17,3); bir önceki rekor yılı olan 2014 yılına göre ise 1,7 milyar metreküp (%6,2) artışla yeni bir rekora işaret etmektedir.

Sibel Şevval KAÇAR

0-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...