Rusya Duyurdu: Hmeymim Üssüne Saldıran Militanlar Öldürüldü

0
89

Rusya Savunma Bakanlığı, 31 Araık’ta Rusya’ya ait Hmeymim hava üssüne havan topu saldırısı düzenleyen militan grubunun öldürüldüğünü duyurdu. Bakanlık, İdlib’de teröristlere ait insansız hava aracı (İHA) deposunun imha edildiğini de belirtti.

31 Aralık’taki saldırıyı düzenleyen militanlara yönelik Rusya Özel Operasyon Kuvvetleri tarafından operasyon düzenlendiğini belirten bakanlık, “Operasyonun nihai aşamasında İdlib’in batı sınırı yakınında sabotaj grubunun konuşlandığı yer tespit edildi. Teröristlerin otobüse binmek üzere tesise gelmesinin ardından militan grubunun tamamı imha edildi” ifadelerini kullandı.

Bakanlık, operasyon sırasında Suriye’deki çok katmanlı Rus askeri istihbarat sistemindeki tüm kuvvetlerin ve araçların teyakkuza geçirildiğini de vurguladı.

Öte yandan bakanlık, Rus askeri istihbarat birimlerinin İdlib’de teröristlere ait İHA montaj ve saklama deposu tespit edildiğini ve tesisinin yüksek hassasiyetli Krasnopol güdümlü topçu mermisiyle imha edildiğini ifade etti.

Sponsorlu

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamada, 31 Aralık 2017’de havanın kararması sonrası Suriye’nin Lazkiye kentinde yer alan Hmeymim hava üssüne bir grup militanın havan topu saldırısı düzenlemesi sonucu 2 Rus askerin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Ayrıca Suriye’deki militanların 6 Ocak gecesi Hmeymim ve Tartus üslerine 13 silahlı insansız hava aracıyla (İHA) saldırı girişiminde bulunduğunu açıklayan Rusya Savunma Bakanlığı, bu girişimlerin Rus hava savunma araçlarıyla başarısızlığa uğratıldığını belirtmişti.

Bakanlık, Rus uzmanların bu teknolojileri teröristlere temin edenler ile el yapımı patlayıcılar için kullanılan karışımların tipi ve menşeini belirlemek için çalışma yürüttüğünü kaydetmişti.

Sibel Şevval KAÇAR
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

  • Anonim (2018), “Savunma Bakanlığı, Suriyeli militanların imha edilmesine ilişkin bir video yayınladı”, < http://tass.ru/armiya-i-opk/4870673>, E.T.:12.01.2018
  •  

    Anonim (2018), “Rusya: 31 Aralık’ta Hmeymim üssüne saldıran militanlar öldürüldü.”, < https://sptnkne.ws/g2mW >, E.T.: 12.01.2018

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here