Rusya’dan ABD ile Anlaşması Olan Ülkelere Gitmeyin Uyarısı

Son zamanlarda artan Rus vatandaşlarının gözaltına alınması durumuna ilişkin bugün önemli bir uyarı geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen bir açıklamaya göre, ABD kolluk kuvvetleri tarafından kendilerine karşı suçlama bulunduğuna inanan vatandaşlara, ABD ile iade anlaşması olan ülkelere gitmemeleri konusunda uyarıda bulunuldu. Bu ülkeler arasında Türkiye’nin de olması dikkatlerden kaçmadı.

 

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre, Bakanlık’tan gelen açıklamada, dünyanın farklı ülkelerinde Rus vatandaşları ABD kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine kovuşturma ve iadesinin yapılması için gözaltına alınmaya başlandığı yönünde. Yapılan son gözaltılar arasında yer alan bazı isimler ise Litvanya’da Dmitry Ustinov, İspanya’da Dmitry Belorossov, Kosta Rika’da Maksim Çukharev, Dominik Cumhuriyeti’nde Aleksander Panin olduğu söylenildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen yazılı açıklamada “ABD kolluk kuvvetleri ile aralarında daha önceden oluşan herhangi bir sorun bulunuyorsa ve bu konuda şüpheleri varsa bu vatandaşların ABD ile iade sözleşmesi bulunan ülkelere gitmemeleri konusunda tedbirli olmalarını ve bu ülkelere seyahat etmemelerini tavsiye ediyor” şeklinde bahsedildi. ABD ile iade sözleşmesi olan ülkelerden bazıları ise İngiltere, Tayland, İspanya, Polonya, Portekiz, Letonya, Litvanya, Türkiye, İsrail, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Kanada, Almanya ve Avustralya.

(TUİÇ Akademi, Sondakika Haber, Hürriyet)

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...